Papež přijal české cyklisty, kteří chtěli upozornit na potíže rodin postižených dětí

Papež František přijal cyklisty z českého projektu Tour de Franz (Cesta k Františkovi). Peloton, který vyjel před třemi týdny z Olomouce na 1500 kilometrů dlouhou pouť do Říma, dorazil v pondělí odpoledne do cíle. Cílem akce bylo zejména upozornit na problémy rodin, které se starají o nemocné a handicapované děti.

Video Studio ČT24
video

Papež přijal cyklisty z Česka

Cyklisté vyjeli z Olomouce na cestu dlouhou zhruba 1500 kilometrů 20. července. Přes Brno a Znojmo zamířili do Lince, v Alpách museli pokořit několik horských sedel, z nichž nejvyšší se nacházelo ve výšce přes 2300 metrů. Potom pokračovali přes Villach a Benátky do Říma.

Cyklisty přijal papež František

Ve středu dopoledne se setkali s papežem Františkem. Předali mu cyklistický dres s nápisem akce Tour de Franz.

„Audience u papeže proběhla dnes dopoledne a za chvíli se budeme vracet domů,“ uvedl po 14. hodině organizátor akce Vlastimil Blaťák, který se stará o šestiletou postiženou dceru Lucii. Sociální a finanční problémy, se kterými se v důsledku péče o nemocnou dceru jeho rodina potýká, ho přiměly k organizaci projektu. 

Chtěl tak upozornit na potřeby a potíže rodin neurologicky nemocných dětí a pokusit se docílit změny sociálního systému. „Mluvili jsme s papežem velmi krátce. Problém ale zaujal Vatikán jako celek. Komunikuji s několika vysokými úředníky Vatikánu. Vatikán se k té věci staví velmi chápavě a má snahu nám pomoci,“ uvedl Blaťák.

Akce vznikla kvůli nemocné Lucii

Lucie, kvůli níž akce vznikla, se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Podle rodičů za její stav může špatně vedený porod. Spor mezi rodiči a nemocnicí otevřel loni olomoucký soud, ale zatím se závěru nedobral. Případ odročil loni v dubnu kvůli vypracování revizního posudku, nové jednání dosud nebylo nařízeno.

Vlastimil Blaťák s dcerou
Zdroj: Vlastimil Blaťák

„Jsem přesvědčený, že soud vyhrajeme. Natočil jsem moment, který je v medicíně nepřípustný, proto si myslím, že soud nemůžeme prohrát. Zatím čekáme na posudek,“ uvedl otec Lucie.

„Lucinka nemá základní neurologické reflexy, nesaje, nepolyká a nekašle a má slavíka do krku a veškeré tělní tekutiny se musejí odsávat. Odsávají se sliny, a to tak často, jak člověk normálně polyká. Na každé odsání bych správně měl použít sterilní cévku. Jedna cévka stojí ve zdravotních potřebách čtyři koruny. Za měsíc bych jen za to utratil 35 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna, mám pocit, dává jednou za tři měsíce 200 cévek. Což je směšné číslo. Rodiny to žene do dluhů,“ uvedl Blaťák.

Postižená Lucie Blaťáková
Zdroj: Vlastimil Blaťák