Němci na západě země zadrželi muže podezřelého z plánování útoku

Německé speciální jednotky zatkly minulý pátek na západě země čtyřiadvacetiletého syrského uprchlíka. Dostaly tip, že plánuje teroristický útok. Uvedlo to ministerstvo vnitra spolkového státu Severní Porýní-Vestfálsko. 

„Dosavadní vyšetřování ale nepřineslo žádné důkazy o konkrétní hrozbě,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Muž, zadržený v sousední spolkové zemi Porýní-Falc, zůstává ve vazbě.

Deník Bild dříve s odvoláním na mluvčího ministerstva vnitra Porýní-Falce napsal, že jde o vysoce postaveného bojovníka teroristické organizace Islámský stát (IS). Německé úřady na něj dostaly tip z vězení v Severním Porýní-Vestfálsku, uvedl Bild.

Podle agentury DPA souvisela obdržená informace s hrozbou vůči německé fotbalové lize. Bližší informace ale nejsou známy. Německo v uplynulých týdnech čelilo čtyřem útokům s desítkou mrtvých. K jednomu z atentátů se přihlásil právě Islámský stát.

 

Nejprve 18. července afghánský uprchlík pobodal nožem a posekal sekerou pět cestujících ve vlaku do Würzburgu a dalšího na peróně. O čtyři dny později německý mladík íránského původu zaútočil v nákupním centru v Mnichově a zabil devět lidí a 30 zranil. Dva dny poté syrský běženec zabil v Reutlingenu těhotnou ženu mačetou. Podle německé policie šlo o „vztahové problémy“.

Stejný večer v Ansbachu se jiný běženec pokoušel dostat na koncert s batohem plným výbušnin. Když ho nepustili dovnitř, vyhodil se do povětří a zranil 15 lidí. K tomuto útoku se přihlásil IS, podle úřadů ale zatím nejsou důkazy pro útočníkovo spojení s tímto hnutím.