Indická aktivistka po šestnácti letech ukončila hladovku

Indka Irom Šarmilaová po šestnácti letech přerušila hladovku. Nejíst a nepít vydržela nejdéle na světě. Bojovala tím proti násilí na civilistech a zákonu, který to dovoluje. Teď se rozhodla jako nezávislá kandidátka zúčastnit voleb do regionálního parlamentu ve východoindickém státě Manipur.

Video Horizont ČT24
video

Indická aktivistka vzdorovala hladovkou šestnáct let

Šarmilaová zahájila hladovku ve 28 letech. Ve vězeňské vazbě odmítala jíst i pít, soud ji přinutil přijímat výživu sondou v nose proti její vůli. Teď ji propustil, když slíbila, že hladovku ukončí. „Přerušila jsem svůj půst a teď bych se chtěla něčeho napít,“ uvedla po ukončení hladovky.

Dnes 44letá Šarmilaová vyhlásila hladovku 2. listopadu 2000, kdy ozbrojenci z polovojenských jednotek zavraždili deset lidí na autobusové zastávce ve městě Malom. Neomezenou moc jim dal do rukou sporný zákon, který bez soudního povolení umožňuje vtrhnout do domů, zatýkat nebo i střílet kohokoli podezřelého z protistátní činnosti.

„Použiji všechno, co mám, pro pozitivní změnu společnosti. Na prvním místě bude odstranění toho drakonického zákona,“ uvedla Šarmilaová. Vláda zákon zavedla v sedmi státech na severovýchodě Indie, aby zkrotila vzpoury a separatistické pokusy o osamostatnění. Jen za posledních patnáct let tam přišlo o život pět a půl tisíce lidí.

Indka se stala symbolem boje za lidská práva, organizace Amnesty International ji zařadila mezi vězně svědomí. Nyní bude Šarmilaová místo hladovky kandidovat do parlamentu v domovském státě Manipur.