Japonsko protestovalo proti chování Číny u sporných ostrovů

Japonsko si předvolalo čínské diplomaty kvůli incidentu u sporných ostrovů ve Východočínském moři. Čína vyslala šest člunů pobřežní stráže jako doprovod asi 230 rybářských lodí k souostroví nazývanému Japonci Senkaku a Číňany Tiao-jü. Některá z plavidel pobřežní stráže byla vybavena dělovými bateriemi.

Čínská pobřežní stráž u sporných ostrovů ve Východočínském moři
Zdroj: ČTK/AP

Obě země si na souostroví dělají nárok. Japonské ministerstvo obrany tento týden upozornilo, že agresivní politika Číny ve sporných námořních vodách může vést až ozbrojenému konfliktu.

Japonské ministerstvo zahraničí v sobotu proti přítomnosti člunů čínské pobřežní stráže protestovalo a upozornilo, že Čína dosud podobné lodě do japonských teritoriálních vod nevyslala.

Japonsko vyzývá Čínu, aby se řídila mezinárodním zákonem

Japonsko, podobně jako Filipíny a USA vyzývá Čínu, aby se řídila mezinárodním zákonem. Mezinárodní rozhodčí soud v Haagu v červenci totiž odmítl rozsáhlé čínské územní nároky ve strategicky významné mořské oblasti, ale Peking verdikt neuznal. Týkal se sporů v Jihočínském moři, kde Čína buduje umělé ostrovy a zřizuje na nich letištní dráhy a další infrastrukturu využitelnou pro civilní, ale i vojenské účely.

K souostroví Senkaku Čína vysílá pobřežní stráž často, ale podle agentury AP šlo dosud většinou o dva, maximálně čtyři čluny. Ozbrojený byl dosud jenom jeden. Japonské ministerstvo zahraničí označuje dnešní případ za „vystupňování situace, které zvýší napětí v této námořní oblasti“.

Souostroví Senkaku je neobydlené. Obklopují ho vody bohaté na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy. Skupina ostrůvků je v současnosti pod japonskou správou, ale Čína si ji rovněž nárokuje.