Berlínské „godspoty“ jsou hit, wi-fi zdarma nabídnou stovky kostelů

Některé berlínské evangelické kostely nabízejí návštěvníkům bezplatnou wi-fi, místa dostala přezdívku „godspoty“. Do konce roku by takových svatostánků v Berlíně a Braniborsku mělo fungovat přes dvě stě. Řadu věřících nápad nadchnul, některým ale vadí, že se církev příliš přizpůsobuje moderní době.

Berlínské kostely nabízejí wi-fi zdarma
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Jörg Carstensen

„Vidíme kostel jako místo komunikace. Je otevřeným místem, kde se lidé baví o různých myšlenkách, představách, názorech. Komunikace je integrální součástí naší víry, která vlastně znamená komunikaci mezi člověkem a bohem a mezi lidmi. Proto by kostel měl být místem komunikace,“ vysvětluje cíl projektu evangelický farář Christoph Heil.

Godspotů je zatím v německém hlavním městě a v Braniborsku šestnáct. Do konce roku by jejich počet měl narůst na 220, a když vše půjde podle představ zdejší evangelické církve, mělo by bezdrátový internet během příštího roku nabízet všech tři tisíce evangelických kostelů a církevních budov.

„Když budu mít někde v Braniborsku špatný signál, můžu prostě autem přijet k nejbližšímu kostelu a budu vědět, že se tam připojím,“ plánuje farář Heil, podle něhož je bezdrátové připojení moderní obdobou hodin na věžích kostelů.

Evangelická církev chce „godspotů“ využít také k tomu, aby každá farnost na domovské stránce lidi informovala o tom, co považuje za důležité. „Může tam třeba být informace, že zítra bude církevní koncert nebo setkání mládeže,“ míní Heil, podle něhož se už o projekt zajímá také katolická církev i evangelické farnosti v dalších spolkových zemích.

Velká většina věřících zatím bezdrátový internet v kostelech přijala s nadšením. Zároveň ale připouští, že se najdou i kritici. „Říkají, že kostely byly doteď prakticky jediným místem, kde byl klid od rychlosti, konzumu a hlasitosti dnešního života,“ uvedl evangelický farář.

Jiným se naopak nezamlouvá, že se církev neustále přizpůsobuje moderní době. Evangelická církev ale debatu vítá. „Jsem přesvědčen o tom, že naše hotspoty vysílají signál o naší otevřenosti, o podpoře komunikace,“ dodal Heil.