Planeta má horečku, a ta se stále zvyšuje, varují meteorologové

Celosvětová teplota roste, oceány musejí absorbovat rekordní množství tepla a zásoby podzemní vody jsou na historicky nejnižší úrovni. Tyto změny mimo jiné negativně ovlivňují populace zvířat a přispívají k šíření toxických mořských řas. Tyto závěry plynou z výroční zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) o stavu klimatu na planetě za loňský rok.

„Čas zavolat lékaře byl už před lety. Topíme se v mnoha příznacích nemoci,“ popsal situaci planety šéf týmu monitorujícího v NOAA klima Deke Arndt. „Horečka Země stoupá,“ doplnil jej další spoluautor studie Gregory Johnson.

Pro řadu klimatických ukazatelů byl rok 2015 rekordní

Zpráva se věnuje 50 různým klimatickým aspektům, z nichž mezi ty nejcitelnější patří rostoucí teploty. Řada států včetně Ruska a Číny zaznamenala loni vůbec nejteplejší rok v historii, například Jižní Afrika naměřila vůbec nejvyšší teplotu, která byla na Zemi zaznamenána během října – 48,4 stupně Celsia.

Velká většina (na 93 procent) tepelné energie, kterou v ovzduší zachycují částice skleníkových plynů, putuje podle zprávy přímo do oceánů, jejichž teploty jsou rekordně vysoké jak u hladiny, tak ve větších hloubkách.

Hladina světových oceánů se loni pohybovala o sedm centimetrů výš než v roce 1993, kdy byl zaznamenán počátek růstu hladiny.

V souvislosti s oteplováním dále klesal objem ledového území v Arktidě a ledovců po celém světě. Podle vědců měl klimatický vývoj nepříznivý vliv na populace tučňáků či mrožů a projevil se i v dramatickém množení toxických řas, například u severozápadního pobřeží Tichého oceánu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Dramatická situace klimatu byla podle vědců způsobena zejména kombinací dvou faktorů – klimatického jevu El Niňo a globálního oteplování zapříčiněného lidskou činností.

„Je to jako vstříknout do již beztak napjatého klimatického systému dávku steroidů,“ komentoval kombinovaný vliv přírody a člověka na klima profesor meteorologie z oklahomské univerzity Jason Furtado.

Na obsáhlé zprávě se podílelo celkem 450 vědců z celého světa.