Do učebny se zbraní? V Texasu začal platit kontroverzní zákon

Lidé smí na texaské univerzity se zbraní, umožnil to nový zákon. Podmínkou je minimální věk 21 let. Zastánci zákona argumentují tím, že útočníci si školy vybírají za cíl často proto, že se tam nesetkají s odporem. Proti zákonu protestuje řada profesorů.

Dosud zbraně na texaské univerzity nemohly
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jay Janner

Nový zákon vstoupil v platnost v pondělí, tedy v den, kdy si Texas připomněl 50. výročí střelby na univerzitě v Austinu. Při něm 25letý bývalý příslušník námořní pěchoty Charles Whitman zabil 14 lidí. Šlo o první masakr, který sledovali Američané živě v televizi. Neúspěšné vyjednávání tehdy trvalo hodinu a půl, poté policie útočníka zneškodnila.

Legálně držené zbraně budou moci lidé nosit na texaské univerzity pouze schované, a to i do učeben. Některá místa jsou ale stále tabu – jako třeba sportoviště nebo laboratoře.

Podle zastánců nové normy si střelci jako cíl svých útoků vybírají často univerzity nebo kina právě proto, že na těchto místech nečekají odpor ozbrojených osob. Nová možnost nošení zbraní tak podle nich učiní z univerzit bezpečnější místa.

„Když vkročíte na půdu univerzity, měli byste mít možnost nosit u sebe zbraň, pokud máte licenci. Vaše práva by se neměla změnit tím, že se dostanete do kampusu.“

Aktivistka Crayle Vanestová

Oběti masakru na texaské univerzitě připomíná památník
Zdroj: REUTERS
Autor: Jon Herskovitz

Proti zákonu vystoupila řada univerzitních profesorů ale i studentů, podle nichž znamená kombinace mládí, střelných zbraní a často nevázaného života studentů naopak větší nebezpečí.

Studenti se zbraněmi by mohli na akademické půdě vyvolat atmosféru strachu, v níž se budou někteří bát vyjádřit svůj názor, obávají se navíc profesoři.

Soukromé vysoké školy dostaly v novém zákoně výjimku. Většina z nich ji podle agentury Reuters využila a nošení zbraní ve svých kampusech nepovolila.

Video Události
video

Události: Studenti v Texasu smí do školy se zbraní

Nošení zbraní ukrytých pod oděvem či jinak skrytých umožňuje na území vysokoškolských zařízení celkem osm amerických států.