Do učebny se zbraní? V Texasu začal platit kontroverzní zákon

Lidé smí na texaské univerzity se zbraní, umožnil to nový zákon. Podmínkou je minimální věk 21 let. Zastánci zákona argumentují tím, že útočníci si školy vybírají za cíl často proto, že se tam nesetkají s odporem. Proti zákonu protestuje řada profesorů.

Nový zákon vstoupil v platnost v pondělí, tedy v den, kdy si Texas připomněl 50. výročí střelby na univerzitě v Austinu. Při něm 25letý bývalý příslušník námořní pěchoty Charles Whitman zabil 14 lidí. Šlo o první masakr, který sledovali Američané živě v televizi. Neúspěšné vyjednávání tehdy trvalo hodinu a půl, poté policie útočníka zneškodnila.

Legálně držené zbraně budou moci lidé nosit na texaské univerzity pouze schované, a to i do učeben. Některá místa jsou ale stále tabu – jako třeba sportoviště nebo laboratoře.

Podle zastánců nové normy si střelci jako cíl svých útoků vybírají často univerzity nebo kina právě proto, že na těchto místech nečekají odpor ozbrojených osob. Nová možnost nošení zbraní tak podle nich učiní z univerzit bezpečnější místa.

Když vkročíte na půdu univerzity, měli byste mít možnost nosit u sebe zbraň, pokud máte licenci. Vaše práva by se neměla změnit tím, že se dostanete do kampusu.
Crayle Vanestová
Aktivistka
Oběti masakru na texaské univerzitě připomíná památník
Zdroj: Jon Herskovitz/Reuters

Proti zákonu vystoupila řada univerzitních profesorů ale i studentů, podle nichž znamená kombinace mládí, střelných zbraní a často nevázaného života studentů naopak větší nebezpečí.

Studenti se zbraněmi by mohli na akademické půdě vyvolat atmosféru strachu, v níž se budou někteří bát vyjádřit svůj názor, obávají se navíc profesoři.

Soukromé vysoké školy dostaly v novém zákoně výjimku. Většina z nich ji podle agentury Reuters využila a nošení zbraní ve svých kampusech nepovolila.

3 minuty
Události: Studenti v Texasu smí do školy se zbraní
Zdroj: ČT24

Nošení zbraní ukrytých pod oděvem či jinak skrytých umožňuje na území vysokoškolských zařízení celkem osm amerických států.

  • 45 mrtvých - 18. května 1927 - Při sérii bombových atentátů v základní škole ve městě Bath v americkém státě Michigan zemřelo 45 lidí (z toho 38 dětí, dva učitelé, čtyři další dospělí a útočník) a 58 bylo zraněno.
  • 33 mrtvých - 16. dubna 2007 - Při střelbě na Virginském polytechnickém institutu přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.
  •  28 mrtvých - 14. prosince 2012 - Dvacetiletý Adam Lanza postřílel na základní škole v Newtownu 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých; předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec sebe.
  • 17 mrtvých - 1. srpna 1966 - Pětadvacetiletý student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 16 lidí a 31 zranil, než ho zneškodnil policejní střelec. Předešlé noci zabil Whitman svou manželku a matku. První větší případ střelby na školách.
  • 15 mrtvých - 20. dubna 1999 - Na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton ve státě Colorado dva maskovaní mladíci, kteří sami byli studenty téže školy, zastřelili 12 studentů a profesora, 21 dalších zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.
  •  10 mrtvých - 21. března 2005 - Deset lidí zemřelo v indiánské rezervaci Red Lake v americkém státě Minnesota. Šestnáctiletý student místní střední školy Jeff Weise zabil doma své prarodiče a pak v areálu školy zastřelil pět spolužáků, strážce, učitelku a nakonec sebe.
  •  10 mrtvých - 1. října 2015 - Na vyšší odborné škole v Roseburgu v americkém státě Oregon zastřelil útočník devět lidí, pak spáchal sebevraždu.
  • Zdroje: ČT24, ČTK 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 7 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 13 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 17 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 19 hhodinami
Načítání...