Clintonová mění americkou historii. Demokraté ji vyslali do boje o Bílý dům jako vůbec první ženu

Americké prezidentské volby se blíží do finále. Exministryně zahraničí a bývalá první dáma Hillary Clintonová svede souboj o přízeň národa s miliardářem Donaldem Trumpem. Demokraté její nominaci schválili na sjezdu v noci na středu. Vůbec poprvé v historii USA tak byla jednou z velkých stran nominována žena, což na sjezdu vyvolalo značné emoce. 

Video Horizont ČT24
video

Sjezd se postavil za Clintonovou. Demokrati jdou do finálového boje

Když Clintonová překonala potřebný počet 2382 hlasů, její soupeř Bernie Sanders vyzval delegáty, aby bývalou šéfku americké diplomacie nominovali jednomyslným schválením. „To, co musíme udělat, anebo toho budeme navždy litovat, je porazit Donalda Trumpa a zvolit Hillary Clintonovou!“ prohlásil Sanders ve snaze o znovusjednocení demokratů po tvrdém boji.

Bývalá šéfka diplomacie po nominaci poděkovala pěti tisícům delegátů za proražení „skleněného stropu“ pomyslně omezujícího ženy. „Jestli se na to pozdě večer dívají nějaké dívky, dovolte mi říci, že já se možná stanu první americkou prezidentkou, ale jedna z vás bude další,“ konstatovala Clintonová na nahraném vzkazu.

Video Studio 6
video

Clintonová se dočkala oficiální prezidentské nominace

Clintonová se dočkala oficiální prezidentské nominace

Anýž: Ani demokratům se nedaří vytvořit image jednoty

Lukeš: Případný neúspěch Clintonové může politiku USA vrátit do doby před 30 lety

 

Některým po oficiální nominaci vhrkly slzy do očí. „Jsem v politice kvůli Hillary, tolik v ni věřím. Konečně přišla její chvíle, znamená to hodně,“ podotkla Jamie Scottová, která kandidátce pomáhala během neúspěšné prezidentské kampaně v roce 2008.

O historickém okamžiku mluví i senátorka Barbara Mikulski. „Jménem všech žen, které zbořily bariéry pro ostatní, s očima upřenýma k bariérám vpředu, jsem hrdá na to, že můžeme nominovat Hillary Clintonovou na příští americkou prezidentku,“ uvedla politička. Demokraté dle očekávání schválili také kandidaturu senátora Tima Kainea z Virginie na post viceprezidenta.

Moje žena se nikdy nevzdá, prohlásil Clinton

Exprezident Bill Clinton na sjezdu vyzdvihoval přednosti své manželky a „nejlepší přítelkyně“. Podle něj je Clintonová „zatraceně největším hybatelem změn, jaký kdy znal“. V osobním proslovu hovořil mimo jiné o její oddanosti veřejnosti.

Bill Clinton na sjezdu ve Filadelfii
Zdroj: REUTERS
Autor: Lucy Nicholson

„Tato žena se nikdy nespokojí se současným stavem, vždy bude chtít posunout míč vpřed, nikdy se nevzdá,“ prohlásil Clinton, který mluvil otevřeně o svém vztahu s Hillary, kterou potkal na jaře roku 1971.

„Byli jsme spolu v dobrých i špatných časech, v době radosti i zármutku. Sdílíme velké množství vzpomínek,“ konstatoval exprezident, jemuž demokraté na sjezdu nadšeně tleskali.

„Je neukojitelně zvědavá, je to přirozený vůdce, je dobrý organizátor a zatraceně nejlepší nositelka změny, kterou jsem kdy ve svém životě potkal.“

Bill Clinton, bývalý prezident USA

Na sjezd přijel Clintonovou podpořit sám prezident Barack Obama s manželkou Michelle, ale  i bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

„Ví moc dobře, že chránit svobodu a zajistit bezpečnost není to samé jako pořádat televizní show. Jde o spletitou práci, která nevyžaduje jenom pevnou ruku a chladnou hlavu, ale také velké srdce. Nezastupujete jen sebe, ale nás všechny. Hillary prokázala své kvality v každé práci, kterou dělala. A minulý týden v Clevelandu jsme si mohli připomenout, že její soupeř žádné kvality nemá,“ prohlásila bývalá šéfka diplomacie.

Albrightová varovala, že Trump uškodil národní bezpečnosti USA už svou kandidaturou a že magnátovo vítězství by bylo katastrofou pro Ameriku a dárkem ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Miliardáře obvinila, že pokazil vztahy s muslimskými státy a oslabil postavení USA, když pohrozil, že se odvrátí od amerických přátel a spojenců.

Zahájení sjezdu zastínil pád šéfky strany

Sjezd měl ukázat jednotu Demokratické strany, spíše ale odkryl rozpory. „Jsem hrdá na to, že první žena byla nominovaná na prezidentskou kandidátku a jsem přesvědčená, že silný tým povede naši stranu efektivně do voleb, kde se Hillary Clintonová stane 45. prezidentkou,“ prohlásila v pondělí odstupující šéfka Demokratické strany Debbie Wassermanová Schultzová. 

Její rezignace nominaci Clintonové lehce zastínila. Wassermanová se rozhodla odejít poté, co z uniklých e-mailů demokratů, které zveřejnil server Wikileaks, vyšlo najevo, že strana během primárek porušila princip neutrality, když stranila Clintonové. Tým exministryně zahraničí viní z úniku Rusko, které ale vinu odmítá.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum