Situace v povstalecké části Aleppa je kritická, armáda umožní Syřanům odchod

Syrská armáda zaručila volný průchod lidem, kteří budou chtít odejít z povstalci ovládané části Aleppa. Vyzvala také rebely, aby složili zbraně. Situace ve východní části města, kde zůstává v obklíčení zhruba 300 tisíc lidí, je podle organizace Člověk v tísni kritická.

Zničené Aleppo
Zdroj: REUTERS Autor: Ammar Abdullah

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že armáda vybojovala
další předměstí Aleppa a ještě utužila obléhání. Damašek slibuje lidem volný průchod i dočasné ubytování.

V pondělí Rada bezpečnosti OSN diskutovala o 48hodinovém příměří, které umožní dopravit obléhaným lidem v Aleppu pomoc.

„Po pěti letech bojů se Asadovým vojskům podařilo plně obklíčit východní část, která byla vždy pod kontrolou opozice. Od 9. července, kdy se podařilo obsadit zásadní strategickou cestu, z města ani do města nikdo neprojde. Blokují to vládní vojáci s leteckou podporou Rusů,“ prohlásil koordinátor humanitárních programů Člověka v tísni Tomáš Kocián.

Asadův režim se podle něj zjevně snaží obyvatele Aleppa vyhladovět. „Už pět let je bombardují, nevím, jestli je vnímají jako vlastní občany. I o civilistech mluví jako o teroristech, takže cílem je zastrašit, zničit protivníka,“ konstatoval Kocián s tím, že obklíčených oblastí je nyní v Sýrii asi osmnáct – většina právě armádou. Žije tam asi půl milionu lidí.

„Pokud bude humanitární koridor otevřen směrem na jih (do oblastí ovládaných Asadem), tak to bude pro řadu lidí možnost, kterou nemohou využít, protože se bojí represí.“

Tomáš Kocián z Člověka v tísni

Video Studio ČT24
video

Kocián z Člověka v tísni: Do Aleppa ani z něj nikdo nepronikne

Kocián z Člověka v tísni: Do Aleppa ani z něj nikdo nepronikne

 

Poslední čtyři nemocnice se v poslední době staly terčem bombardování. „Život je tam těžký stejně jako v jiných obklíčených oblastech - je přerušeno zásobování a zásoby jsou podle našich informací jen do poloviny příštího měsíce, stejně tak je to s dodávkami vody a elektřiny, které jsou velmi omezené,“ podotkl Kocián.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v Ženevě jedná s americkým zmocněncem pro Sýrii Michaelem Ratneym a náměstkem ruského ministra zahraničí Gennadijem Gatilovem. De Mistura by chtěl v srpnu obnovit mírové rozhovory, což ale komplikují boje v Sýrii a obtížná situace civilistů v obléhaných částech.

O Sýrii v Laosu hovořili i ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Při svém předchozím setkání v Moskvě se dohodli na sjednocení vojenského postupu v Sýrii, což ale komplikují názorové rozdíly na syrskou opozici.

Zdroj: BBC / Institute for the Study of War

Rusko a Spojené státy mají také začít vojensky spolupracovat a sdílet tajné informace, Rusko ale žádá jasné oddělení oponentů Damašku od teroristické fronty An-Nusra. Tato skupina je napojena na mnoho povstaleckých skupin, které chtějí USA a některé arabské země uchránit od náletů. Spory kolem role An-Nusry a ochrany povstalců vedly k obnově bojů, což znemožňuje pokrok na diplomatické úrovni.