Svět o francouzském krveprolití: Útok na svobodu, rovnost a bratrství

Světoví státníci musí znovu vyjádřit svou soustrast Francii. Při útoku kamionem na promenádě v Nice zemřelo ve čtvrtek večer 80 lidí. Podle prezidenta Spojených států Baracka Obamy se jedná o jasný teroristický čin, německý prezident Joachim Gauck hovoří o napadení hodnot francouzské revoluce – k útoku totiž došlo na výročí pádu Bastily.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Eye Ubiquitous

„Jménem amerického lidu odsuzuji nejsilnějším možným způsobem tento strašlivý, zjevně teroristický čin ve francouzském Nice, při němž zemřely a byly zraněny desítky nevinných Francouzů,“ uvedl ve svém prohlášení šéf Bílého domu a americkým úřadům nařídil, aby poskytly Francii veškerou pomoc.

Kanadský premiér Justin Trudeau incident, při kterém neznámý útočník vjel do davu lidí sledujících ohňostroj na státní svátek pádu Bastily, označil za šokující a na svém Twitteru vyjádřil solidaritu francouzskému lidu. Čínský premiér Li Kche-čchiang odsoudil „terorismus ve všech podobách“.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Další útok na Francii. V Nice umíraly desítky lidí při oslavách svátku

UDÁLOSTI: Další útok na Francii. V Nice umíraly desítky lidí při oslavách svátku

Shrnutí útoku v Nice: Masakr nepřežilo 84 lidí, mezi oběťmi jsou i děti

Hollande: Francie bude vždy silnější než fanatici, co na ni útočí

Šándor: Hlavním cílem útoků je ublížit západnímu světu

Analytik Eichler: Proč opět Francie? Příliš přistěhovalců a otřesné podmínky života

Češka k útoku v Nice: Nechtěla jsem zemřít, ale nevěděla jsem, co pro to udělat

Zprávy ve 12: Po útoku v Nice Evropa zpřísňuje bezpečnostní opatření

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyjádřil „hluboký soucit a bezmezný smutek tváří v tvář útoku v Nice“. Belgický ministr zahraničí Didier Reynders označil útok za „barbarský“.

Soustrast Francouzům vyjádřil i nový britský ministr zahraničí Boris Johnson. „Jsem šokován a zarmoucen děsivými událostmi v Nice a hroznou ztrátou životů,“ napsal na twitteru.

K odsouzení útoku a k vyjadřování soustrasti pozůstalým a všem Francouzům se přidali také španělský premiér Mariano Rajoy, šéf indické vlády Naréndra Módí, pákistánský ministerský předseda Naváz Šaríf a další státníci včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

„Doufám, že zranění se brzy zotaví. Indie sdílí bolest a stojí pevně po boku našich francouzských sester a bratří ve chvíli nezměrného smutku,“ řekl Módí. Šaríf zdůraznil, že pákistánská srdce a modlitby jsou s oběťmi útoku a jejich rodinami, a dodal, že Pákistán jako frontový stát ve válce proti terorismu obrovsky trpěl a zažil řadu tragédií.

Tusk: Jednotně stojíme za Francií

Předseda Evropské rady Donald Tusk se smutným zprávám z francouzského pobřeží věnoval v úvodu summitu Evropské unie a Asie, který hostí mongolský Ulánbátar. „Je to smutný den pro Francii, Evropu a nás všechny,“ prohlásil s tím, že útok z Nice představuje tragický paradox, protože Francouzi oslavují 14. července svobodu, rovnost a bratrství. „V boji s násilím a terorismem jednotně stojíme za francouzskými občany a vládou.“

Český prezident Miloš Zeman, který se mongolského summitu rovněž účastní, vyjádřil hlubokou lítost a soustrast rodinám obětí. „Pan prezident upozorňuje na celou sérii těchto útoků, která by měla vést k rozhodnějšímu postupu proti teroristům,“ uvedl prezidentův mluvčí.

„Francie má v boji s terorismem naši plnou podporu a solidaritu. Zvrácený fanatismus, který pohrdá lidskými životy, je třeba nemilosrdně porazit.“

Bohuslav Sobotka

premiér České republiky

Spolkový prezident Joachim Gauck hovoří o „napadení celého svobodného světa“ a „brutálním útoku na pokojně oslavující obyvatele“. Zdůraznil, že teror cílil proti hodnotám francouzské revoluce, které „jsou také našimi hodnotami“.

Po sérii listopadových útoků na několika místech Paříže a červnové smrti pařížského policisty se pro Francii jedná o třetí významný útok v posledních dvanácti měsících. 

„Terorismus nemá náboženské vyznání, rasu ani národnost. A pachatel tohoto krvavého útoku je naprosto nelidský. Pro takové barbary není na tomto světě místo.“

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident
Vatikán v prohlášení papeže Františka vyjádřil solidaritu s francouzským lidem a odsoudil „všechny projevy vražedného šílenství, nenávisti, terorismu a veškeré útoky proti míru“.