Útočník střílel v německém kině, policie ho zabila. O jeho motivu není nic známo

Německá policie zneškodnila ozbrojence, který ve čtvrtek  odpoledne střílel v kině v německém městě Viernheim (Hesensko). Agentuře DPA to řekl hesenský zemský ministr vnitra Peter Beuth, podle něhož je pachatel mrtev. Motiv ozbrojencova počínání není znám. Podle původních údajů serveru deníku Bild bylo při incidentu zraněno 25 lidí slzným plynem. Později však zpravodaj ČT v Německu Václav Černohorský s odkazem na Spiegel Online uvedl, že oproti původním zprávám nebyl nikdo zraněn. 

Policie při zásahu v německém Viernheimu
Zdroj: Reuters

Muž se střelnou zbraní a nábojovým pásem vešel do kina ve městečku nedaleko porýnského Mannheimu kolem třetí hodiny. Podle serveru deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung měl na obličeji masku a nejméně čtyřikrát vystřelil. Podle Bildu po výstřelech utekly z kina desítky křičících lidí a muž se zabarikádoval v sále i s několika rukojmími. Není však jasné, proč. 

Na místo dorazily speciální policejní jednotky z Frankfurtu nad Mohanem a okolí kina uzavřely. Při zásahu došlo podle policejní mluvčí k nebezpečné situaci, a proto ze strany policie padly výstřely. Nikdo kromě ozbrojence ale střelné zranění neutrpěl. Podle hesenského zemského ministra vnitra Petera Beutha zatím není jasné, zda byla útočníkova zbraň nabita ostrými náboji. 

Motiv činu policie zatím nezná. DPA s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že incident patrně nemá teroristické pozadí. Muž podle jejích informací působil zmateně a jednal sám.   

Zatím se spekuluje o typu zbraně, kterou útočník použil. Podle informací agentury Reuters měl ozbrojenec pušku nebo „dlouhou zbraň“. Znám dosud není jeho motiv, ani totožnost. Tiskový mluvčí Bernd Hochstaedler uvedl, že zatím nemůže říci nic bližšího k osvobození rukojmích. Dodal, že dosud nic nenasvědčuje tomu, že by útočník měl vojenský výcvik.

Policie přijíždí na místo zásahu
Zdroj: ČTK/AP

Kino je součástí obchodního centra Rhein Neckar Zentrum Viernheim. Jeden ze svědků, zaměstnanec kavárny naproti centru, řekl CNN, že na scéně se pohybovalo kolem 50 až 100 policistů. „Něco takového je pro naše město naprosto neobvyklého. Nikdy jsem nic takového neviděl,“ dodal.

Pozdě odpoledne prohlásila policie akci za ukončenou. 

/*json*/{"map":{"lat":49.81439645578377,"lng":8.527056513525405,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.5822260446217,"lng":8.5858154296875,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Střelecké incidenty nejsou v Německu příliš obvyklé a když k nim dochází, zpravidla za nimi bývá vyřizování účtů mezi lidmi, kteří se navzájem znají. K zatím poslední velké střelecké tragédii došlo v roce 2009 v jihoněmeckém Winnendenu, kde sedmnáctiletý mladík zabil devět studentů a tři učitelky na své bývalé škole a další tři náhodné oběti, než po přestřelce s policií spáchal sebevraždu.