Novou syrskou vládu má vést muž, který je na sankčním seznamu EU

Syrský prezident Bašár Asad pověřil dosavadního ministra energetiky Imáda Chamíse sestavením nové vlády. Chamís přitom patří k Syřanům, na něž Evropská unie uvalila sankce. Chamísovi bude v srpnu 55 let, vystudoval v Damašku a nahradí Vaíla Halkího, který stál v čele vlády od roku 2012.

V Sýrii se v dubnu konaly parlamentní volby, jež bez překvapení vyhrála strana Baas, k níž Chamís patří. V roce 2012 ho EU zařadila mezi Syřany, na něž uvalila sankce. V případě Chamíse to bylo za jeho podíl na používání elektrických šoků k trestání odpůrců režimu.

Konflikt v Sýrii si za pět let vyžádal více než čtvrt milionu lidských životů. Asad a jeho šíitské milice podporované Íránem vypadají odhodlaně dobýt zpět kdysi největší syrské město Aleppo, které z poloviny ovládají rebelové.

Syrskému režimu pomáhá i Rusko, které tvrdí, že útočí pouze na džihádisty; Západ a syrští aktivisté ale tvrdí, že Moskva cílí také na umírněnou opozici a bomby dopadají na nevinné civilisty. Proti islamistům dlouhodobě zakročuje svými nálety také mezinárodní koalice států vedená USA.

V Sýrii platilo od konce února příměří, ale v dubnu začalo být ve větší míře porušováno. Nyní se bojuje hlavně v provinciích Aleppo a Rakka. Při náletech právě na syrské Rakká kde má hlavní sídlo Islámský stát (IS) zemřelo podle syrských aktivistů 25 civilistů včetně šesti dětí.