Střelec z univerzity v USA měl seznam. Předtím už asi zabil ženu

Muž, který ve středu zastřelil v areálu Kalifornské univerzity v Los Angeles jednoho profesora, měl podle vyšetřovatelů seznam lidí, které chtěl zabít. Televizi CNN to řekl šéf místní policie. Podle agentury Reuters na něm byla tři jména. Jedno z nich patřilo ženě, kterou policisté našli mrtvou.

Policie zasahovala na Kalifornské univerzitě
Zdroj: Reuters Autor: Patrick Fallon

Útočníkem byl Mainak Sarkar ze státu Minnesota, jehož podle policie mohl k zabití pedagoga Williama Kluga vést spor o blíž neurčené duševní vlastnictví. Policie před zveřejněním této teze uvedla, že na místě činu byl nalezen vzkaz. „Jde o případ psychického vyšinutí, ale je spojen se sporem o duševní vlastnictví,“ řekl šéf losangeleské policie Charlie Beck.

V Sarkarově domě v Minnesotě policisté našli seznam se třemi jmény, které chtěl střelec zabít. Vedle Kluga, kterého zastřelil, a dalšího vyučujícího, který nebyl zraněn, na něm figurovala žena z minnesotského města Brooklyn Park. Ve čtvrtek ji policisté objevili mrtvou.

„V tuto chvíli se domníváme, že byla mrtvá ještě před střelbou na univerzitě,“ řekl zástupce ředitele místní policie Mark Burley. Podle šéfa losangeleské policie se Sarkar vydal na univerzitu zabít dva pedagogy, ale podařilo se mu najít jen jednoho.

Na univerzitě zabil jednoho člověka a pak sám sebe

Sarkar po zastřelení Kluga obrátil zbraň proti sobě. Nikdo jiný pak při incidentu zraněn nebyl. „Těžko byste hledali někoho milejšího, příjemnějšího a vstřícnějšího, než byl William Klug,“ prohlásil kolega zastřeleného učitele Alan Garfinkel. Klug, který byl otcem dvou dětí, vyučoval mimo jiné kosmické strojírenství.

Škola během útoku vyhlásila poplach a kampus uzavřela. Studenti s učiteli, kteří střelbu zaslechli, se podle pravidel nouzového postupu zabarikádovali v učebnách. Strojní fakultu, kde se incident odehrál, následně obsadili policisté ze zvláštních jednotek, kteří studenty evakuovali. Univerzita po zbytek středy výuku odvolala, ve čtvrtek ji ale obnovila. Přednášky zrušila jen strojní fakulta v budově, kde útočil Sarkar.