Další převržená loď pohřbila v moři nejméně 45 migrantů

Posádka italské lodi v nitru napůl potopeného plavidla, které ztroskotalo u Libye, objevila těla 45 lidí. Zachránila 135 běženců, ale desítky dalších jsou pohřešovány, uvedlo italské námořnictvo na Twitteru. Jde o třetí neštěstí v posledních třech dnech. Od středy zahynulo už několik desítek migrantů. V průběhu dneška italská pobřežní stráž vyzvedla při sérii zásahů z vln Středozemního moře více než 2000 běženců. Od pondělka jich tak bylo zachráněno kolem 14 tisíc.

Důvodem páteční katastrofy je zřejmě znovu přetížení lodi. Tentokrát se potopilo rybářské plavidlo. Italská pobřežní stráž informovala, že dostala naléhavou žádost o pomoc z lodi převážející údajně 350 lidí.

Záchranáři zasahovali během dne v moři celkem 17krát. Ve čtvrtek podnikli 22 různých zásahů, při nichž zachránili z moře 4000 lidí.

Ve čtvrtek zahynulo při podobném neštěstí 20 až 30 lidí a zachráněno jich bylo asi 80. Ve středu se v této oblasti převrátilo rybářské plavidlo s uprchlíky a pět z nich přišlo o život. Lidé, kteří přežili, nicméně zástupcům Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) řekli, že z jejich lodi mohlo zahynout až 100 lidí, kteří zůstali uvěznění uvnitř plavidla.

Video Posádka italského plavidla objevila uvnitř napůl potopené lodě těla 45 lidí
video

Posádka italského plavidla objevila uvnitř napůl potopené lodě těla 45 lidí

Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily. Řecké pobřežní hlídky zadržely jihovýchodně od Kréty člun s 65 běženci. Zatkly přitom dva převaděče – Ukrajince a Egypťana – upozornila řecká média.

Mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Římě řekl, že příliv tak vysokého počtu uprchlíků z Afriky je z pohledu posledních tří let vlastně normální. „Je to začátek sezony,“ řekl s tím, že oproti loňskému roku je množství běženců zatím nižší.

V letech 2014 a 2015 dorazilo k italským břehům více než 320 000 migrantů a odhadem jich podle IOM 7000 přišlo o život. Letos jich podle dnešního vyjádření zástupců organizace zahynulo kolem 1475.