Polský ministr obrany: Supervelmoc tvoříme společně, ne jednotlivě

8 minut
Macierewicz: Supervelmoc tvoříme společně, ne jednotlivě
Zdroj: ČT24

Ministři obrany zemí Visegrádu jednali v Česku a oznámili plán na trvalou vojenskou pomoc Pobaltí. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že izolované úsilí bude mít pouze symbolický význam. Pokud se však dají země dohromady, změní se to v reálnou vojenskou sílu. Tvrdí, že Polsko usiluje především o spolupráci mezi spojeneckými zeměmi. Supervelmoc podle něj tvoříme společně, nikoli jednotlivě.

Jak hodnotíte vyslání rotační jednotky do Pobaltí? Jen jako symbolickou vojenskou přítomnost?

Dá se říci, že vzhledem k tomu, jakou velmocí je Ruská federace a jaké síly soustředila na východním křídle Aliance, bude jakékoli izolované úsilí mít pouze symbolický význam. Pokud se však dáme dohromady, vytvoří toto symbolické úsilí reálnou vojenskou sílu. Tak je tomu v tomto případě a při všech aktivitách NATO obecně. Každý z nás poskytuje určitou část síly, která skutečně bude velká, pokud budeme spolu. My jako Visegrádské země jsme spolu, což se výborným způsobem ukázalo na nynějším setkání a je to vidět na jeho usnesení.

Zarazila mě některá zjištění z posledních měsíců od vojenských expertů, kteří přiznávají, že některé armády včetně české jsou realisticky schopny bránit území pár dnů, možná týdnů. Polsko, protože je to země střední velikosti aspirující na status regionální velmoci, to má jinak?

Polská ústava hovoří v této věci zcela jednoznačně. Ozbrojené síly existují proto, aby bránily jednotu, integritu a suverenitu Polské republiky. Toto je cíl veškerých našich aktivit, ale samozřejmě jsme realisté. Jsme si vědomi, že za současného stavu je zcela stěžejní podpora všech států NATO, zemí střední Evropy a Visegrádské skupiny. Proto byla tak naprosto zásadní nynější schůzka zemí Visegrádu, které plně potvrdily, že podporují, aby v souladu s výstupy summitu NATO ve Varšavě byla na území Polska umístěna společná brigáda NATO. Bude se jednat o předsunutou přítomnost společné brigády NATO za účelem obrany východního křídla Aliance. Naše země usiluje především o spolupráci mezi spojeneckými zeměmi. Společně tvoříme supervelmoc, nikoli jednotlivě.

Posuňme se k tématu blízkovýchodního islámského terorismu. Má Polsko nějaké síly, které v tomto regionu operují? Ptám se specificky na pozemní síly.

V posledních dnech jsem rozhodl o vyslání čtyř letadel F-16 na pomoc silám bojujícím proti teroristům v Sýrii. Rozhodl jsem o vyslání fregaty do Egejského moře, kde by měla podpořit síly NATO, jež tam vytvářejí určitou hráz proti těm, kteří plují do Řecka a vyloďují se, a budeme také posílat speciální jednotku na území obsazená teroristy v Iráku a Sýrii. Funkce všech těchto misí je výcviková, podpůrná a průzkumná.

Takže není žádný plán poslat na místo bojové pozemní jednotky? Vracím se k tezi, že Polsko je země, která má ambice být středně velkou, skoro velmocenskou armádou.

Máme ambici být platným členem NATO a společně se bránit. Jedinou ambicí, kterou Polsko má, je obrana vlastního území a podpora spojenců při obraně jejich teritorií. Jiné ambice nemáme. Hovořím zde o úkolech ozbrojených sil, poslání, které v současné době plní, je pozorovací, průzkumné a výcvikové. Pokud se vyvinou okolnosti tak, že to bude vyžadovat změnu tohoto přístupu, tak vás ujišťuji, že se na vás obrátím a budu vás o tom informovat.

V posledních měsících bylo pnutí, vzájemná kritika mezi částí Evropské komise a polskou vládou. Jste tím zarmoucen, nebo jak se k tomu stavíte?

Kritika, o níž jste se zmínil, vychází z nepochopení situace v Polsku a myslím, že brzy utichne, podobně jako utichla kritika vůči Česku nebo Maďarsku, když jste se oprávněně bránili náporu migrace z jihu a kdy se vyvinuly pokusy vnutit vám řešení zvenčí vycházející od lidí, kteří neznají vaši situaci. Polsko je demokratický, suverénní a právní stát, který hájí práva jednotlivce a občanů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 1 hhodinou

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 12 hhodinami
Načítání...