Clinton rozvířil vody v Maďarsku a Polsku. Prohlásil, že chtějí vedení po vzoru Putina

Bývalý americký prezident Bill Clinton popudil Polsko a Maďarko, když prohlásil, že dávají přednost autoritářskému vedení po vzoru Ruska. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó vyzval Clintona, aby Maďary neurážel, a polská premiérka Beata Szydlová požadovala omluvu. Americká velvyslankyně v Budapešti Colleen Bellová se napětí snažila mírnit s tím, že Clinton hovořil jako soukromá osoba a vyjádřil pouze osobní názor.

Bill Clinton
Zdroj: Reuters Autor: Mike Blake

„Polsko a Maďarsko, dvě země, které by nebyly svobodné bez Spojených států a dlouhé studené války, se teď rozhodly, že demokracie znamená mnoho problémů,“ řekl Clinton minulý pátek během volebního mítinku své ženy a demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové v New Jersey.

Dodal, že obě země chtějí mít vládu „po putinovsku“. „Jen mi dejte autoritářské vedení a cizince nevpouštějte. Nic vám to nepřipomíná?“ řekl Clinton v narážce na kampaň republikána Donalda Trumpa. Podle agentury AP narážel také na uprchlické kvóty, které prosazuje Evropská unie, ale Polsko a Maďarsko je odmítají.

video Politolog Mlejnek: Přirovnávat Polsko k Putinově Rusku je přehnané
Video Horizont ČT24
video

Politolog Mlejnek: Přirovnávat Polsko k Putinově Rusku je přehnané

Clinton by se měl omluvit, zní z Polska

Polská premiérka Szydlová, jejíž vláda bývá obviňována z autoritářských sklonů, řekla, že Clintonovo vyjádření je neopodstatněné a jednoduše nefér. Bývalá hlava USA podle ní přeháněla a měla by se omluvit. Šéf konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński uvedl, že Clinton podle něj nemá k dispozici správné informace. „Pokud někdo říká, že v Polsku dnes není demokracie, měl by si zajít k lékaři,“ dodal Kaczyński.

„I americká vláda může Polsko kritizovat, poněvadž ohrožení ústavnosti je tam (v Polsku) zřejmé a americká politika sleduje dodržování lidských práv všude ve světě. Srovnávat Polsko s Putinovým Ruskem je ale přehnané, i opozice cítila potřebu se ohradit vůči této kritice ze zahraničí.“

Josef Mlejnek, politolog

Video Události
video

Události: Clinton kritizuje Polsko a Maďarsko

Někteří západní politici tvrdí, že PiS, která loni vyhrála prezidentské i parlamentní volby, ohrožuje určité demokratické principy a dodržování zásad právního státu. Vláda je kritizována za to, že udělala několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patří k nim novela zákona o ústavním soudu, jež podle kritiků ochromila nejvyšší justiční orgán v zemi. To vedlo Brusel k zahájení procedury, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

Šéf maďarské diplomacie Szijjártó řekl, že je podle něj nepřijatelné zlehčovat tímto způsobem boj Maďarů za svobodu. „Clinton dobře ví, že Maďaři rozhodli o směřování své země v demokratických parlamentních volbách,“ uvedl. „Možná se mu nelíbí naše rozhodnutí, ale to není dostatečný důvod pro urážky,“ dodal.