Patnáctiletý chlapec možná objevil mayské město, nebo také jen pole

Patnáctiletý kanadský školák William Gadoury v rámci školního projektu zjišťoval, podle čeho Mayové pro stavbu měst vybírali místo. Napadlo ho, že se řídili souhvězdími. Když je překreslil do mapy, jedno místo odkazovalo jen do hustého pralesa. Teleskopy tam pak objevily čtvercový tvar vystupující z vegetace. Začalo se mluvit o objevu nového mayského města. Skutečnost je ale možná prozaičtější. Podle odborníků jde pravděpodobně jen o opuštěné pole.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Patnáctiletý chlapec zřejmě objevil mayské město

Patnáctiletému Williamovi vrtalo hlavou, proč Mayové často měli města na nepraktickém místě – ležela daleko od řek i úrodných oblastí. Vzhledem ke znalostem jejich civilizace to Gadouryho mátlo. Napadlo ho proto najít souvislost s mayským studiem hvězd.

„Zjistil jsem, že Mayové svá města rozmisťovali tak, aby napodobili tvar jejich souhvězdí,“ říká Gadoury. Poloha už objevených měst přesně odpovídala mapám souhvězdí. William si ale všiml, že podle mapy nejméně jedno město chybí. S prosbou o pomoc se proto obrátil na Kanadskou vesmírnou agenturu.

Mayské město? Spíš jen obyčejné pole

Špičkové teleskopy opravdu na onom místě v neprostupných pralesech Yukatánského poloostrova cosi objevily. „Skutečně jsme s využitím satelitních snímků byli schopni objevit stopy a podle mě je velká šance, že tam město najdeme,“ řekl Daniel De Lisle z Kanadské vesmírné agentury. Odborníci ale později uvedli, že mnohem pravděpodobnější je, že se jedná pouze o opuštěné pole.

Patnáctiletý Gadoury měl svůj objev prezentovat na vědeckých kongresech v Kanadě a Brazílii. Co se skutečně na místě nachází, se ale teprve musí potvrdit.