Šíitští demonstranti vtrhli do budovy iráckého parlamentu

Stovky příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra vtrhli do bagdádské zelené zóny, kde sídlí úřady a velvyslanectví některých států. Někteří z demonstrantů pronikli i do budovy parlamentu na protest proti neschopnosti poslanců sejít se a hlasovat o nové vládě. Při bombovém útoku na šíitské poutníky na jihovýchodě Bagdádu zároveň v sobotu zahynulo nejméně 21 lidí.

Irácké bezpečnostní složky zasáhly proti útočníkům slzným plynem a snažily se je rozehnat střelbou do vzduchu. Speciální policejní síly a příslušníci prezidentské gardy se také snažili zablokovat most, který se nachází nedaleko velvyslanectví USA.

Demonstranti se shromáždili nedaleko před opevněnou čtvrtí a následně přešli most přes řeku Tigris a skandovali hesla jako „Zbabělci utekli!“, kterými kritizovali zákonodárce. Jak uvedl jeden ze strážců na kontrolním stanovišti, protestující nebyli nijak prohlíženi a pokračovali dál ve svém pochodu dovnitř čtvrti, mávali přitom iráckými vlajkami.

Sadrovi příznivci demonstrují u bran zelené zóny již dlouhé týdny. Vyzval je k tomu jejich vůdce, který volá po reformě vlády. Irácký premiér Hajdar Abádí chce vyměnit některé ministry za technokraty, kteří by mnohem účinněji bojovali s korupcí v zemi. Zástupci některých politických stran jsou ale proti těmto změnám. V úterý poslanci schválili nominované na šest ministrů: zdravotnictví, práce a sociálních věcí, vodních zdrojů, energetiky, školství a kultury.

Při bombovém útoku v Bagdádu zahynulo nejméně 21 lidí. Bombu odpálil v autě sebevražedný atentátník
Zdroj: Reuters

Zároveň v sobotu také při bombovém útoku na šíitské poutníky na jihovýchodě Bagdádu zahynulo nejméně 21 lidí, uvedla agentura AP s odvoláním na nemocniční a policejní zdroje. K atentátu se již přihlásili sunnitští radikálové z hnutí Islámský stát, kteří měli podobné útoky na svědomí již v minulosti. Podle místních policistů byli terčem atentátu šíité kráčející k bagdádské svatyni Kázimíja. Jiné zdroje ale tvrdí, že se útok odehrál na tržišti. Nejméně 42 osob utrpělo zranění. Bombu odpálil v autě sebevražedný atentátník. Tisková agentura Amak blízká radikálům napsala, že islamistický bojovník měl nákladní vůz naložený až třemi tunami výbušnin. 

Očekává se, že do Bagdádu zamíří v příštích dnech tisíce šíitů. Do irácké metropole se sjíždějí k náboženské pouti u příležitosti výročí smrti šíitského imáma Músá Kázima.

Islamisté v roce 2014 ovládli velké oblasti na severu a západě země, ale vládní jednotky s pomocí mezinárodní koalice vedené Spojenými státy část těchto území již dobyly zpět. Loni v prosinci vládní síly osvobodily Ramádí, které je střediskem rozlehlé provincie Anbár. Nyní je jejich cílem dvoumilionový Mosul, který ozbrojenci obsadili v červnu 2014.

Bombové útoky se pravidelně opakují

V Bagdádu, kde byly před deseti lety útoky na denním pořádku, se bezpečnostní situace pozvolna zlepšila. Bombové útoky na bezpečnostní síly a na šíitské obchodní a obytné oblasti se ale pravidelně opakují.

Ozbrojenci dnes rovněž zahájili ofenzivu poblíž severoiráckého města Bajdží, kde se nachází hlavní ropná rafinerie v zemi. IS se rafinerie zmocnil loni v červnu, vládní síly ji osvobodily loni v listopadu. Radikálové nejprve v pátek večer obsadili čtyři kontrolní stanoviště a údajně usmrtili 11 příslušníků bezpečnostních složek. Dnes boje pokračovaly na východ od Bajdží a o život přišli nejméně tři policisté.