Tak slaví královna… Alžběta se připomínce devadesátin nevyhne

Loni se Alžběta II. stala nejdéle vládnoucím britským panovníkem v historii. Šedesáti čtyřmi roky, které na trůně strávila, překonala dosavadní rekordmanku, královnu Viktorii. Další milník pokoří stále vitální panovnice ve čtvrtek, kdy oslaví 90. narozeniny. Dosud žádný jiný britský monarcha se takto požehnaného věku nedožil.

Británie, nebo alespoň příznivci monarchistického uspořádání, tak mají co slavit. Připomínky Alžbětina jubilea se linou celým letošním rokem. Nejdůležitější akce jsou naplánovány od dubna do června.

Narozeninový den (21. dubna) stráví Alžběta převážně v soukromí se svou rodinou na hradě Windsor. Během dne ale odhalí pamětní desku u Královnina chodníku, který byl u Windsoru otevřen loni. Právě při této příležitosti budou mít poddaní možnost své panovnici osobně pogratulovat.

V poledne budou na Alžbětinu počest vypáleny čestné salvy po celém království. Večer královna u Windsoru zapálí první z více než tisícičlenného řetězce pochodní rozmístěných na její počest po celém světě.

Proti protokolu. Michelle Obamová upoutala v roce 2009 kamarádským, ale nedovoleným objetím královny.

Zdroj: Reuters

Následující den, v pátek 22. dubna, Alžběta II. ve Windsoru soukromě poobědvá s americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle. Původně byl oběd plánován pouze pro prezidenta a královnu, kvůli Alžbětiným narozeninám nakonec dorazí i americká první dáma.

Na květen (od 12. do 15.) je naplánována čtyřdenní akce, která má připomenout Alžbětinu vášeň pro koně. Za spoluúčasti armády se ve Windsoru představí 1200 účinkujících a 550 koní. Poslední večer, jehož se osobně zúčastní i Alžběta, bude živě přenášet televize.

10. června se královna společně s princem Philipem zúčastní v londýnské katedrále sv. Pavla bohoslužby díkuvzdání. Právě v tento den navíc Philip slaví své 95. narozeniny – žádné veřejné oslavy si ale nepřeje.

Trooping the Colour
Zdroj: Reuters
Autor: Luke MacGregor

11. června, kdy se Alžbětiny narozeniny oficiálně slaví, proběhne tradiční ceremoniál Trooping the Colour – vojenská přehlídka s přeletem strojů RAF nad Buckinghamským palácem.

V neděli 12. června národní oslavy vyvrcholí na třídě The Mall, kde královna pohostí více než 10 tisíc lidí. Vstupenky za 150 liber zmizely z prodeje během pár hodin. V londýnských parcích bude pro zájemce, na které se už lístky nedostaly, vyhrazen ohromný prostor s velkoplošnými obrazovkami. Na nich bude oslava z The Mall promítána živě.