Budoucí ukrajinský premiér Hrojsman: spolehlivý, prozápadní, ale „Porošenkův dlužník“

Ukrajinští poslanci rozhodnou o demisi premiéra Arsenije Jaceňuka. Novým šéfem vlády se má stát „prezidentův člověk“ – 38letý předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman z Bloku Petra Porošenka. Podle komentátorů by mohl zmírnit napětí na politické scéně a přispět k plnění reforem. Někteří experti ale varují před jeho nezkušeností a „dluhem“ vůči Porošenkovi. Hrojsman je známý svými prozápadními názory. Do nejvyšších pater politiky zamířil hned po pádu Janukovyče.

Jaceňuk se rozhodl rezignovat v neděli po déle než rok trvajícím tlaku z řad opozice i vládní koalice, kterou nedávno opustily strany Svépomoc a Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Všichni premiéra kritizovali za pomalé prosazování reforem. Prezident Porošenko dal na vědomí, že pokud poslanci Jaceňukovu demisi neschválí, rozpustí parlament a vypíše nové volby.

Ukrajinistka Lenka Víchová si nemyslí, že by předčasné volby byly na pořadu dne. „Pro obě strany je velmi nevýhodné jít do voleb, obě dvě strany strašně ztrácí, stejně jako jejich lídři. Je to takové politické divadlo, ne krize. Ukrajinci jsou ale za ty dva roky unavení a některým politikům otrnulo, takže by rádi změnu. Někdo musí být obětním beránkem, a tuhle funkci na sebe vzal Jaceňuk,“ poznamenala Víchová.

Jaceňuk v očích komentátorů stoupl, je to první premiér, který odešel sám, takže všem se zdá, že se politická kultura začíná měnit.
Lenka Víchová
ukrajinistka

Nový kabinet mají tvořit členové dvou největších ukrajinských partají - Jaceňukovy Lidové fronty a Bloku Petra Porošenka. „Nová, dvoučlenná koalice by měla mít těsnou většinu 226 hlasů pro to, aby nový kabinet prošel,“ informoval zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Na svých místech by měli zůstat ministři vnitra, obrany, spravedlnosti a zahraničí. „Doplněni by měli být o nové tváře, mezi nimiž už nebudou zahraniční experti, třeba známá ministryně financí Natalja Jaresková,“ podotkl Pazderka.

Vláda to bude mít velice těžké, opírat se bude o velice těsnou většinu. Ukrajinci chtějí pocítit pozitivní dopad probíhajících reforem, a ne jen zvyšování cen energií a další negativní věci. Zahraniční donátoři budou naopak na vládu tlačit, aby prováděla další reformy, především ty protikorupční. Podle řady expertů zemi zřejmě čeká další politická krize.
Josef Pazderka
zpravodaj ČT

Podaří se Hrojsmanovi zmírnit napětí na politické scéně?

Většina komentátorů v Kyjevě si myslí, že by Porošenko díky Hrojsmanovi mohl získat větší kontrolu nad reformním procesem, čemuž dosud zabraňovala řada korupčních obvinění a šarvátek uvnitř Jaceňukovy koalice. Analytici, které oslovilo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, zdůrazňují, že by Hrojsman jako „loajální a spolehlivý šéf parlamentu“ mohl zmírnit napětí v zákonodárném sboru.

Ozývají se ale i varovné hlasy. Třeba politolog Vadym Karasjov upozorňuje, že Hrojsman je příliš mladý a nezkušený a do nejvyšších pater politiky se dostal rychle díky prezidentově úsilí – takže mu bude dlužný.

Před chystanou Hrojsmanovou vládou varoval oděský gubernátor – gruzínský exprezident Michail Saakašvili. „Vláda bude od počátku neschopná akce a zkorumpovaná,“ prohlásil Saakašvili, který při povolání do gubernátorské funkce získal ukrajinské občanství. Saakašvili se obává, že Hrojsmanova vláda by sloužila zájmům oligarchů, a nikoli lidu. Gruzínský exprezident navrhuje, aby byla sestavena vláda „národní důvěry“.

Volodomyr Hrojsman, Petro Porošenko a Arsenij Jaceňuk
Zdroj: ČTK/AP/Efrem Lukatsky
  • Už dříve se objevily také spekulace, že Hrojsman se dočká premiérské funkce kvůli tomu, že je Žid. Ruská státní média totiž často zmiňují, že je kyjevská vláda příliš ovlivněna antisemity. Podle vrchního kyjevského rabína citovaného BBC jde o to, „aby se zavřela ústa těm, kteří tvrdí, že je vláda antisemitská“.

Hlavní úkoly: decentralizace země a ekonomické reformy

Klíčovým úkolem bude pro Hrojsmana prosazení změn ústavy kvůli dohodám z Minsku. Jedná se zejména o decentralizaci, která by umožnila zvláštní status východoukrajinských území, jež ovládají proruští povstalci. Příměří je velmi křehké - konflikt si už vyžádal devět tisíc obětí. Ukrajina navíc přišla o Krym, který anektovalo Rusko.

Hrojsman v březnu slíbil, že bude dělat „vše, co od něj ukrajinská společnost očekává a co stát potřebuje“. Slíbil, že nebude sloužit zájmu mocných elit ve světě a obklopí se důvěryhodnými lidmi. „Je důležité vytvořit kvalifikovaný tým, který uskuteční akční plán,“ řekl. „Lidé, kteří budou pracovat ve vládě, by měli mít neposkvrněnou pověst a odbornou kvalifikaci,“ zdůraznil.

Jeho vláda prý nebude „sedět na vedlejší koleji a pozorovat krizi, která bolí ukrajinský lid“. „Vzhledem k současné krizi na Ukrajině je nepřijatelné čekat, jak se věci vyvinou,“ podotkl budoucí premiér. Jeho úkolem bude uskutečnit ekonomické reformy, které vyžaduje Západ, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytl skomírající ukrajinské ekonomice injekci ve formě 1,7miliardové půjčky.

„Ukrajina má obrovský potenciál, ale je nevyužitý proto, že reformy nejsou dostatečně hluboké a rychlé,“ říká poradce ukrajinské vlády Ivan Mikloš. Ukrajina podle něj potřebuje transparentně, ale rychle zprivatizovat velké státní firmy a přilákat nové investice.

obrázek
Zdroj: ČT24

Starostou v pouhých 28 letech

Hrojsman absolvoval Meziregionální akademii personálního managementu a Národní akademii státní správy. Do politiky vstoupil v roce 2005, kdy se přidal k proevropskému Bloku Naše Ukrajina. O dva roky později se stal radním ve městě Vinnycja a hned v roce 2006 jejím starostou. Celých osm let ve funkci se progresivní mladý politik orientoval spíš na Západ než na Rusko.

Starostou zůstal Hrojsman až do doby pádu proruského prezidenta Janukovyče a jeho vlády po mohutných protestech v únoru 2014. V novém Jaceňukově kabinetu působil jako místopředseda vlády pro regionální politiku a zastával post ministra pro místní rozvoj, stavebnictví, bydlení a komunální služby.

Když se o pouhý půlrok později koalice rozpadla a Jaceňuk podal demisi, Hrojsman měl dostat premiérské křeslo, a to až do předčasných parlamentních voleb. Parlament ale Jaceňukovu rezignaci odmítl a Hrojsman se stal v listopadu 2014 předsedou parlamentu.

Během působení v Jaceňukově vládě Hrojsman mimo jiné koordinoval pomoc pro vysídlené civilisty kvůli konfliktu v Donbasu. Na starosti měl rovněž vyšetřování sestřelení malajsijského letounu nad východní Ukrajinou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 3 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 3 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 3 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 3 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 4 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 6 hhodinami
Načítání...