Chameneí: Budoucností Íránu jsou i rakety

Nedávné íránské testy balistických raket odporují rezoluci Rady bezpečnosti OSN o jaderném programu Teheránu. Ve společném vyjádření to uvedly Spojené státy, Francie, Británie a Německo. Radu bezpečnosti OSN vyzvaly, aby projednala odpovídající reakci. Podle ajatolláha Chameneího je budoucnost Íránu právě v raketách, ne jen v rozhovorech.

Íránská balistická raketa
Zdroj: ČTK/AP Autor: Omid Vahabzadeh

Írán uskutečnil testy začátkem měsíce. Dvě balistické rakety s dosahem dva tisíce kilometrů nesly hebrejský nápis „Izrael musí být vyhlazen“. Podle Teheránu jde o odpálení konvenčních raket v souladu s jadernou dohodou.

To dříve prohlásila i Evropská unie, krok Teheránu ale označila za nevhodný. „Ta rezoluce testy nezakazuje,“ přidal se Michail Uljanov, který řídí na ruském ministerstvu zahraničí odbor nešíření a kontroly zbraní.

Západní spojenci ale uvedli, že zkoušky zahrnovaly rakety, které jsou s to nést jaderné zbraně, což je v rozporu z rezolucí číslo 2231. Tu RB schválila v červenci 2015. Mocnosti si v dopise postěžovaly generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a vedení RB. Šéf OSN by měl podle nich veřejně říci, že testy odporují rezoluci 2231.

Pan Ki-mun reagoval slovy, že íránské testy vyvolávají „znepokojení a obavy“. O případném uvalení sankcí nebo jiných opatření ale podle něj musí rozhodnout RB.

Zatímco mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho jaderném programu jsou rušeny, Spojené státy v lednu vyhlásily vlastní protiíránské sankce kvůli jeho testům raketové výzbroje.

Teherán pak na začátku února oznámil, že ve vývoji balistických raket bude pokračovat. „Čím více sankcí na nás náš nepřítel uvalí, tím více budeme pokračovat v rozvoji raketových programů,“ varoval íránský generál Amír Alí Hadžízádeh.

Chameneí: Budoucností jsou rakety, kdo tvrdí opak, je zrádce

Chameneí ve středu prohlásil, že rakety jsou budoucností islámské republiky. Chameneí sice podpořil loňskou dohodu o jaderném programu, ale dal najevo, že si nepřeje žádné další sbližování se Západem.

„Ti, kdo tvrdí, že budoucností jsou rozhovory, ne rakety, jsou buď hlupáci, nebo zrádci. Bude-li islámská republika usilovat o rozhovory, a ne o obrannou sílu, bude muset ustoupit hrozbám jakékoli slabé země,“ konstatoval Chameneí.

Alí Chameneí

Alí Chameneí, duchovní vůdce Íránu

„Islámská republika musí použít všechny nástroje. Nejsem proti politickému dialogu. Souhlasím s ním na úrovni globálních otázek. Tohle je doba raket i jednání. “

Alí Chameneí, duchovní vůdce ÍránuPodle agentury Reuters jsou tato slova určena někdejšímu prezidentovi Alímu Akbarovi Hášemímu Rafsandžánímu, který je považován za představitele umírněných politických kruhů. Minulý týden na Twitteru napsal, že „budoucnost je v dialogu, ne v raketách“.