Putinovi Noční vlci znovu vyjedou napříč Evropou. Aby připomněli, kdo vyhrál válku

Ruský motorkářský klub Noční vlci chce i letos zorganizovat jízdu z Moskvy do Berlína na počest výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov v úterý v Moskvě prohlásil, že kolona motocyklů vyrazí 29. dubna z ruské metropole a do Berlína chce přes pět evropských zemí včetně České republiky dojet 9. května.

Podle Zaldostanova, jehož ruští militantní bikeři oslovují jménem Chirurg, bude jízda početnější, než byla ta loňská. Byl by prý rád, kdyby se z motorkářské výpravy stala každoroční tradice. „Čím víc nám budou škodit naši nepřátelé a lidé, kteří chtějí přepsat dějiny a snížit význam vítězství, tím víc lidí nás podpoří,“ prohlásil Zaldostanov s odkazem na průběh loňské cesty, kterou doprovázela řada protestů a pohraničních incidentů.

Kudy povede letošní trasa, Zaldostanov neupřesnil. Uvedl jen, že bikeři chtějí z Moskvy do Berlína projet přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko.

Ruské ministerstvo zahraničí sdělilo, že o trase cesty Nočních vlků předem informovalo všechny země, kudy mají ruští bikeři cestovat. O bezpečnost motorkářů se prý postarají příslušná ruská velvyslanectví ve spolupráci s ruským ministerstvem zahraničí. Jeho zástupci se zapojí i do jednotlivých vzpomínkových akcí.

Noční vlci jsou považováni za jeden z nejstarších ruských motorkářských klubů a pyšní se i přízní kremelských špiček. Hlásí se k nim sám prezident Vladimir Putin, z prezidentských grantů podle ruského tisku dostal klub kolem 50 milionů rublů (asi 18 milionů korun).

Zaldostanov se do loňské demonstrativní jízdy Evropou osobně nezapojil, protože neobdržel schengenské vízum. Cestovat zřejmě nebude ani letos, protože byl zařazen do sankčního seznamu Evropské unie a USA.

Na své loňské pouti Evropou motorkáři narazili na mnohé překážky. Jejich plán byl totiž na Západě přijat s podezřením na provokaci vzhledem ke konfliktu na východě Ukrajiny.

Hlavně u polských hranic řada členů klubu kontroverzních motorkářů narazila, když nedostala povolení vstoupit do Evropské unie. Minimálně další čtyři skončili i před německými hranicemi. Německé úřady se původně snažily zabránit některým Nočním vlkům ve vstupu na své území a z bezpečnostních důvodů jim zrušily platnost víz.

Proti tomu se ale na poslední chvíli postavil berlínský soud. V Česku si ruské motorkáře a jejich doprovod zkontrolovali policisté. V Berlíně se nakonec podle všeho objevilo více než třicet motorkářů. Skupinu podle všeho tvořili i sympatizanti skupiny, kteří mají v Německu trvalý pobyt.