Poprvé v prezidentské funkci přijel do Česka Andrzej Duda

Na svou první návštěvu v prezidentské funkci přiletěl do Prahy polský prezident Andrzej Duda. Pondělní program patří setkání s krajany na polské ambasádě. Oficiální program ho čeká v úterý, kdy se sejde s hlavou České republiky Milošem Zemanem, ministerským předsedou Bohuslavem Sobotkou a předsedy parlamentních komor.

Andrzej Duda
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Společně s manželkou Agatou přicestoval Duda do Česka kolem půl páté odpoledne. V úterý odstartuje oficiální část jeho cesty slavnostní ceremoniál s vojenskými poctami na Pražském hradě. Následuje schůzka prezidentských párů a jednání delegací. Hlavním tématem rozhovorů s prezidentem Zemanem i s premiérem Sobotkou má být spolupráce zemí visegrádské čtyřky také v souvislosti se současnou migrační krizí.

Video Události
video

Události ČT: V Polsku má Andrzej Duda na krku vážnou ústavní krizi

Události ČT: V Polsku má Andrzej Duda na krku vážnou ústavní krizi

Redaktor Jedruchów: Miloš Zeman má v Polsku velké renomé

Polský prezident si v Česku připomene i 1050. výročí od příchodu křesťanství do Polska. V roce 966 přijal křest první historicky doložený polský kníže Měšek, jehož manželkou byla česká kněžna Doubravka. Český a polský prezident si symbolicky předají nejvyšší státní vyznamenání obou zemí. Prezident Duda obdrží Řád Bílého lva a prezident Zeman Řád Bílé orlice.

Prezidentský pár vzdá hold Václavu Havlovi

Hlava polského státu položí spolu s první dámou také věnec u hrobky prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Podle oficiálního vyjádření tím chtějí uctít prezidenta, který se stal symbolem vzpoury a boje za svobodu České republiky, Čechů a středoevropských hrdinů demokratického přelomu.