Zlatá koupelna v Jarním paláci

Na návštěvě u diktátora. Z Ceaušeskova Jarního paláce je muzeum

Někdejší honosná rezidence rodiny rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska v Bukurešti se o víkendu otevřela veřejnosti. Stalo se tak vůbec poprvé od pádu komunistického režimu před 26 lety. Přepychový Jarní palác chtěl stát prodat, zatím se ale nenašel vhodný zájemce.

 

„Jarní palác musí být znám veřejnosti, musí být otevřený rumunskému lidu, který se musí smířit se svými dějinami a musí znát svou minulost, a to ve všech aspektech,“ prohlásila při otevření muzea ministryně pro veřejné záležitosti Violeta Alexandruová.

Vila byla postavena ve čtvrti někdejší komunistické smetánky na Ceaušeskův příkaz v roce 1965. Vybavení, ke kterému patřil mimo jiné plavecký bazén, sauna a solárium, bylo na tehdejší poměry přepychové. O vnitřním zařízení, včetně nástěnných mozaik, osobně rozhodovala diktátorova choť. V paláci dříve žily i tři děti Ceaušeskových – Zoe, Valentin a Nicu.

Během krvavého převratu koncem roku 1989 do paláce pronikli povstalci a byli zaskočeni jeho honosným vybavením, k němuž patřily například i zlaté kohoutky v koupelnách. Ceaušescu a jeho žena Elena byli zastřeleni 25. prosince téhož roku v Tirgovišti poté, co je k trestu smrti odsoudil zvláštní vojenský soud.

Po převratu měla budova sloužit k ubytování státních návštěv. K tomuto účelu ale byla využívána jen velmi zřídka, proto se její další udržování nevyplácelo. Stát tak před dvěma roky nabídl palác k prodeji, nenašel se ale vážný zájemce a z prodeje prozatím sešlo.