Řinčení zbraní na Korejském poloostrově: KLDR hrozí úderem kvůli vojenskému cvičení

Severokorejská armáda je připravena odrazit nepřítele a zaútočit s cílem „osvobodit“ jih Korejského poloostrova. Ve svém komuniké to oznámil generální štáb. Pchjongjang tak reagoval na nejnovější pravidelná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a Spojených států, jejichž vojáci podle agentury Reuters v sobotu simulovali vylodění na severokorejské pláži.

Společné cvičení amerických a jihokorejských jednotek
Zdroj: ČTK/AP

Do nácviku vylodění na východním pobřeží KLDR se zapojilo 55 letounů amerického námořnictva a 30 válečných plavidel USA a Jižní Koreje. Jednotky podporované letectvem dostaly za úkol prolomit obranu pláže, vybudovat opěrné body a rychle vstoupit do vnitrozemí. Simulace vylodění je podle Reuters součástí osmitýdenního tradičního společného cvičení obou zemí.

V reakci na cvičení však KLDR varovala, že jsou severokorejské frontové jednotky připraveny udeřit jako první, pokud zjistí, že americké a jihokorejské jednotky zapojené do manévrů se pokusí napadnout sever, píše agentura AP.

Pchjongjang už před několika dny pohrozil preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům kvůli jejich společným vojenským manévrům. Ty jsou letos podle Soulu největší v historii. Podle jihokorejského tisku se jich zúčastní přes 300 tisíc jihokorejských vojáků a také 17 tisíc příslušníků americké armády.

Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea naopak opakovaně zdůrazňují, že manévry mají obranný charakter.