zatmění Slunce

Zatmění v Indonésii – příležitost pro kochání i modlitbu

Úplné zatmění Slunce – fascinující jev, který si tentokrát užívali lidé v Indonésii. Při sledování z jednoho bodu trvalo zatmění přibližně dvě minuty. Lidé trávili astronomický úkaz nejen pozorováním, ale také modlením.

 

Úplné zatmění pozorovali podle otáčení Země v relativně úzkém pruhu území ve 12 indonéských provinciích ležících ve třech časových pásmech, uvedla agentura AP. Příležitost ho mělo vidět asi 40 milionů lidí. Částečné zatmění pak bylo viditelné i v jiných oblastech indonéského souostroví, v další části jihovýchodní Asie a v severní Austrálii.

Za pozorováním zatmění z pokud možno ideálních míst se rozjely tisíce lidí. Pro většinu vládlo příznivé počasí a jen v malém počtu oblastí bylo oblačno, například na ostrově Borneo, kde se skupina šesti „lovců“ z Kanady a USA musela smířit s deštěm. Stejné zklamání zažili také například obyvatelé 1,4milionového Palembangu na ostrově Sumatra, kde tisíce lidí, včetně matek s malými dětmi, vyšly na pozorování ještě před rozbřeskem, ale přes mraky toho moc neviděly.

V přírodě při zatmění ustalo především štěbetání ptáků, které překvapilo, že poměrně brzy po východu Slunce se opět udělala tma.

Poslední úplné zatmění Slunce zastihlo loni v březnu Špicberky a Faerské ostrovy. Zážitek z výjimečného astronomického úkazu, byť částečného, ale tehdy měly miliony lidí i jinde v Evropě včetně Česka, na severozápadě Afriky a v severní a východní části Asie, tedy zejména v Rusku.