Nevypočitatelný asteroid už minul Zemi, stihl to o deset hodin dříve

Do poslední chvíle nebyl jistý přesný čas ani vzdálenost, v jaké asteroid 2013 TX68 proletí kolem Země. Nakonec předběhl výpočty a Zemi minul o deset hodin dřív, a to v pondělí odpoledne.

Asteroid 2013 TX68 je pověstný svou nejistou trajektorií. Nebylo vyloučeno, že proletí níž než satelity na geostacionární dráze. Nakonec kolem Země proletěl s odstupem více než desetinásobku vzdálenosti mezi ní a Měsícem. Informovalo o tom Centrum pro planetky při Mezinárodní astronomické unii (IAU). 

Ještě před několika dny se počítalo s víkendovým průletem asteroidu, následně s úterním datem. Nakonec kolem Země proletěl již v pondělí ve 14:42 hod.

V době největšího přiblížení dělily asteroid od Země čtyři miliony kilometrů. Aktuální výpočty přitom odhadovaly, že to bude ještě o 800 tisíc kilometrů dál, vyloučeno nebylo ani těsnější přiblížení v řádu několika desítek tisíc kilometrů.

Vědci srážku vylučovali

Vědci opakovaně ujišťovali, že srážka se Zemí nehrozí. Jisté nepatrné riziko v poměru jedna ku 250 milionům nicméně podle únorových předpovědí existuje pro 28. září 2017, kdy se 2013 TX68 k planetě opět přiblíží. Očekává se ale, že s budoucím zpřesňováním dráhy se pravděpodobnost kolize ještě více sníží.

Asteroid je zhruba dvakrát tak veliký než ten, který v roce 2013 explodoval nad Čeljabinskem. Tehdy se asteroid při vstupu do atmosféry nad jižním Uralem rozpadl. Výsledná tlaková vlna poničila na 7000 budov, zranění utrpělo zhruba 1500 lidí.