Írán zkoušel balistické rakety, minulý test mu vynesl sankce od USA

Írán provedl další zkoušku několika balistických raket, oznámila tamní tisková agentura ISNA. Loňský test nové střely středního doletu považují USA za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN a v lednu odpověděly sankcemi. Podle vrchního velitele íránské armády Attáolláha Sálehího se však spřátelené země nemusejí kvůli balistickému programu znepokojovat.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vahid Reza Alaei

Balistické střely Írán odpálil z různých podzemních základen v několika posledních dnech během vojenského cvičení, jehož smyslem prý bylo ukázat odstrašující sílu a schopnost čelit hrozbám „proti (islámské) revoluci, státu a suverenitě země“. Podle agentury IRNA, která citovala velitele vzdušných sil takzvaných Revolučních gard, šlo o rakety krátkého a středního doletu.

USA a Francie informace o zkoušce prověřují. „Íránská výroba raket schopných nést jaderné hlavice by byla v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231, která vyzývá Írán k zastavení jakékoli aktivity na tomto poli,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný fracouzský diplomat. Spojené státy v případě pravdivosti těchto zpráv hodlají podle mluvčího ministerstva zahraničí Marka Tonera přednést tuto otázku v RB OSN. „Budeme také prosazovat důkladné přezkoumání incidentu a tlačit na odpovídající reakci,“ uvedl Toner.

Íránci podobně provedli test nové střely středního doletu loni v říjnu. Spojené státy americké pak v lednu vyhlásily vlastní protiíránské sankce kvůli testům íránské raketové výzbroje. Existenčně cítí ohrožení íránským raketovým programem Izrael. Teherán na to reagoval tím, že má právo zvýšit svůj obranný potenciál.

Írán v únoru prohlásil, že bude pokračovat ve vývoji balistických raket. Podle vrchního velitele íránské armády Atáolláha Sálehího se spřátelené země nemusejí znepokojovat. Generál zdůraznil, že Írán tím neporušuje loňskou dohodu o svém jaderném programu. Na ní se dohodl se šesti světovými mocnostmi.