Astronauti Scott Kelly, Michail Kornijenko a Sergej Volkov

Trénink na Mars – Astronauti Kelly a Kornijenko strávili ve vesmíru téměř rok

Po roce stráveném na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se na Zemi vrátili americký astronaut Scott Kelly a jeho ruský kolega Michail Kornijenko. Zúčastnili se experimentu, který má zjistit dopady dlouhého pobytu ve vesmíru na lidský organismus.

 

Kelly a Kornijenko strávili na ISS 340 dnů, což je ve srovnání s normální misí dvojnásobek. Oba svět obkroužili asi 5440krát a ve vesmíru zažili skoro 11 tisíc orbitálních východů a západů slunce. V kazašské stepi spolu s nimi přistál i kosmonaut Sergej Volkov.

Vědci a lékaři nyní porovnají Kellyho kondici se stavem jeho dvojčete Marka, který zůstal na Zemi. Vesmír si vybírá svoji daň v podobě atrofie svalů, úbytku kostní hmoty, zhoršení zraku a spánku. Astronauti jsou navíc vystaveni radiaci.

Po návratu z prostoru bez gravitace mívají mnozí z nich potíže při chůzi, kterou nezvládají bez pomoci.

Kelly po návratu uvedl, že se fyzicky cítí dobře. Nejhorší je podle něj na pobytu ve vesmíru to, že jsou astronauti v izolaci a nemohou být s lidmi, kteří jsou pro ně důležití.

Astronauta nyní převezou z Kazachstánu do amerického Houstonu, kde ho NASA podrobí testům. Experimenty by mohly pomoci při budoucích výpravách člověka na Mars.

„Scott Kelly se stal nejzkušenějším americkým astronautem. Let znamená velký přínos pro budoucí plány, že by se člověk měl vydat dál než na oběžnou dráhu kolem Země. Lékaři by měli získat maximum informací o tom, jak lidské tělo reaguje na tak dlouhý pobyt ve stavu beztíže.“

Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře

Video Studio ČT24
video

Kolář: Lékaři budou zkoumat hlavně dopady stavu beztíže a radiace

Kolář: Lékaři budou zkoumat hlavně dopady stavu beztíže a radiace

Události: Po necelém roce ve vesmíru se vrátili kosmonaut Kelly a Kornijenko

Kelly s sebou přivezl rovněž semena salátu, jež dopravil v prosinci na ISS astronaut Tim Peake. Semena dostanou k dispozici žáci, kteří prozkoumají jejich růst a porovnají jejich stav se semeny, která zůstala na Zemi.

Pokud jde o délku pobytu ve vesmíru, rekordmanem zůstává Rus Valerij Poljakov, který strávil 437 dnů na palubě kosmické stanice Mir v polovině 90. let minulého století.

Astronaut Scott Kelly ve vesmíru nezahálel a pořídil sérii unikátních snímků povrchu Země, které postupně zveřejňoval na Twitteru.