Kvůli katastrofě ve Fukušimě míří před soud první trojice exmanažerů

Z nedbalosti v souvislosti s neštěstím v jaderné elektrárně Fukušima byli obviněni tři bývalí vysocí představitelé japonské elektrárenské firmy Tepco. Zemětřesení a přívalová vlna tsunami v březnu 2011 způsobily havárii v elektrárně provozovanou právě společností Tepco, odkud unikla radiace do okolí. Obviněná trojice tak bude vůbec první, kdo kvůli katastrofě ve Fukušimě stane oficiálně před soudem.

Mezi obviněnými je Cunehisa Kacumata (75), který byl v době neštěstí předsedou firmy Tepco, a dva jeho tehdejší místopředsedové Sakae Muto (65) a Ičiró Takekuro (69). Obvinění plánují odmítnout s tím, že nemohli předpokládat rozsah tsunami.

Zvláštní výbor občanů již loni rozhodl, že zmínění tři činitelé musejí stanout před soudem. Podle této instituce trojice nepřijala dostatečná bezpečnostní opatření navzdory varováním, že elektrárnu Fukušima může ohrozit tsunami.

Zleva: Cunehisa Kacumata, Ičiró Takekuro, Sakae Muto
Zdroj: ČTK/AP

Zemětřesení a tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 tisíc lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 tisíc osob.

/*json*/{"map":{"lat":37.31613726463654,"lng":141.02637229272918,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/