Český a saský premiér se shodli na nutnosti omezit migraci

Na nutnosti snížit příliv běženců do Evropy se na společném jednání v Praze shodli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a saský ministerský předseda Stanislaw Tillich. Oba se také vyslovili pro společné evropské řešení migrační krize. Vedle migrace hovořili o vzájemném dopravním spojení nebo digitalizaci průmyslu.

Video Studio ČT24
video

Brífink Stanislawa Tillicha a Bohuslava Sobotky

„Přirozeně jsme se nevyhnuli také otázce migrace, shodli jsme se na tom, že potřebujeme společný evropský postup, který povede k tomu, že se podaří zregulovat silný migrační tlak,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Sobotka. Je podle něj důležité klást důraz na rychlá opatření k posílení vnější schengenské hranice.

V případě, že se nepodaří snížit počet uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka, navrhuje Česko i další země visegrádské čtyřky zavedení takzvaného plánu B, který spočívá v uzavření západobalkánské migrační trasy a důsledné ochraně řecko-makedonských a řecko-bulharských hranic. Proti takovému plánu se zatím stavěla mimo jiné Angela Merkelová.

Tillich, který je stejně jako kancléřka členem Křesťanskodemokratické unie (CDU), přivezl do Prahy právě pozdrav Merkelové. V současné době podle Tillicha Evropská unie potřebuje soudržnost a také uchování svobody a demokracie. I proto se saský premiér, který je také šéfem horní komory německého parlamentu, vyslovil pro důslednější sledování extremistických aktivit na internetu.

Právě v Sasku se objevují nezřídka rozsáhlé protesty proti migraci i výpady proti uprchlíkům. Naposledy o víkendu zatím neznámí pachatelé založili v saském Budyšíně požár v budově, z níž měla být ubytovna pro migranty. Kolem budovy zachvácené plameny se podle policie sešlo dvacet až třicet lidí, kteří požár provázeli potleskem a urážlivými poznámkami. Někteří z nich byli podnapilí a bránili hasičům v práci.