Seriál stranických primárek převzala Nevada - nyní v režii republikánů

Volebním shromážděním v Nevadě pokračuje seriál stranických nominací pro volby prezidenta USA. Tentokrát je vše v rukou republikánů a v procesu primárek se bude letos poprvé volit na západě. Právě Nevada je zajímavá hlavně tím, že svou populací mnohem přesněji odráží celonárodní průměr – na rozdíl od předchozích států.

Video Události
video

Nevada přebírá štafetu republikánských primárek

Ve všech průzkumech si opět vedl nejlépe newyorský nekonvenční miliardář Donald Trump. Například podle CNN Nevaďané vidí Trumpa jako nejlepší volbu v otázce ekonomiky (61 procent respondentů), imigrace (58 procent), boje s Islámským státem (55 procent) nebo zahraniční politice (42 procent). Nejvíce se na něj konkurenti dotahují v otázce sociálních témat, kde Trump vedl o sedm procent. 

Až dosud přitom Trump profitoval hlavně z roztříštěných hlasů mezi více kandidáty. Například v New Hampshire volily republikánské elity i mezi Johnem Kasichem, Jebem Bushem nebo Chrisem Christiem. V této chvíli je už ale výběr silně zredukovaný.

Marco Rubio
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marcio Jose Sanchez

Podpory republikánského jádra by mohl nyní nejvíce využít třetí vzadu – floridský senátor Marco Rubio. V minulých dnech se právě on nejvíce ucházel o jejich hlasy. Nově se k Rubiovi přiklonili bývalí sponzoři Bushe a také několik vlivných guvernérů a kongresmanů. Nevada tak podle komentátorů může být prvním testem, zda Rubio může skutečně sjednotit stranické odpůrce Trumpa a vytvořit reálnou alternativu.

Texaský senátor Ted Cruz je po třetím místě v Jižní Karolíně v ohrožení, že definitivně přepustí místo nejvážnějšího Trumpova soupeře právě Rubiovi. Za toho se přimkly elity republikánů, zatímco Trump dokázal, že může přitáhnout hlasy evangelíků i skalní konzervativce – k těm se přitom právě Cruz nejvíce odvolává. Cruz se tak více soustředí na příští týden, kdy bude soupeřit v tzv. volebním superúterý o hlasy hned v několika konzervativních státech Jihu.

Ted Cruz
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marcio Jose Sanchez
/*json*/{"map":{"lat":37.830625100732355,"lng":-115.54492773437504,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/