Krize není zažehnána: Z Kyjeva zní obvinění z manipulací při hlasování o nedůvěře

Pokus odvolat ukrajinskou vládu, který v úterý v parlamentu překvapivě neprošel, vyvolal řadu pochybností a dál oslabil vládní koalici. Několik zákonodárců se ozvalo, že jejich hlas nebyl započten, zatímco další rozhořčeně prohlásil, že odvolávání vlády bylo předem dojednané spiknutí. Kvůli tomuto podezření opustila koalici strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Jaceňukův tým se podle průzkumů už nelíbí 70 procentům Ukrajinců.

Julia Tymošenková opustila vládní koalici
Zdroj: Reuters Autor: Gleb Garanich

V reakci na hlasování Nejvyšší rady Tymošenková v parlamentu oznámila, že její strana Vlast koalici opouští. „Musíme konstatovat, že koalice demokratických sil, proevropská koalice v tomto parlamentu nikdy neexistovala. Vždy existovala kuloárová, stínová koalice,“ prohlásila podle listu Ukrajinska pravda.

V rozporu s pokynem vedení strany se ovšem jediný ministr za Vlast v Jaceňukově vládě rozhodl ve funkci setrvat. „Není čas rozhoupávat loďku,“ prohlásil ministr mládeže a sportu Ihor Ždanov. Ve vládě prý zůstává na premiérovu žádost.

„Dobře si pamatuji, jak dopadl po oranžové revoluci konflikt uvnitř demokratických sil mezi Juščenkem a Tymošenkovou – příchodem Janukovyče k moci. Nemáme právo zopakovat tuto chybu,“ řekl Ždanov a varoval, aby nynější politická krize nevedla k „revanši protiukrajinských sil a ke ztrátě nezávislosti“.

Tymošenková přesto po odpolení schůzce s prezidentem Porošenkem prohlásila, že žádá odchod Jaceňuka z premiérské funkce.

Vládní koalice má dál většinu, příliš šancí jí ale nedávají

Po odchodu Vlasti mají poslanecké kluby vládní koalice ve sněmovně stále ještě většinu 243 mandátů. Blok Petra Porošenka drží 136 křesel, Jaceňukova Lidová fronta 81 a Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového 26. Kromě Vlasti, která má v Nejvyšší radě 19 zástupců, už loni v září z koalice odešla Radikální strana Oleha Ljaška, jež má 21 poslanců.

Předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman se při zahájení středečního zasedání sněmovny k pochybovačům přidal a prohlásil, že úterní hlasování krizi nevyřešilo, nýbrž naopak prohloubilo. Země se podle něj blíží k předčasným volbám. „Buď do týdne právě zde, v parlamentu, politické síly najdou řešení (…), nebo vláda bude muset být zcela restartována, a bude-li to nezbytné – i tento parlament,“ řekl.

Jaceňuk před hlasováním o nedůvěře jeho kabinetu
Zdroj: ČTK/ABACA

Předem domluvená show, popisuje poslanec hlasování o nedůvěře

„Takže kabinet bude přinejmenším do podzimu. Už během dne bylo jasné, že nebude dostatek hlasů,“ napsal například Kosťantyn Usov. „Systém můj hlas vůbec nezaznamenal,“ postěžoval si a dodal: „Ale nejhorší je, že tahle show, jak se zdá, byla od počátku dohodnuta všemi zúčastněnými stranami.“

Další poslanec za Blok Petra Porošenka Mustafa Najem neváhal na svém facebookovém účtu přímo napsat, že celý humbuk kolem odvolávání kabinetu byl komplot, jehož účastníkem byl i prezident. „Neúspěch hlasování o odvolání vlády – to je výsledek spiknutí oligarchů – Rinata Achmetova, Ihora Kolomojského a Serhije Lovočkina – na jedné straně. A Petra Porošenka a Arsenije Jaceňuka na straně druhé.“

Podle Najema úterní dění v zasedacím sále Nejvyšší rady a události z uplynulého týdne „byly dobře zrežírovaným divadlem, v němž úlohu obětního beránka sehrál generální prokurátor Viktor Šokin,“ dodal.

Šokina vyzval Porošenko v úterý k demisi, ačkoli nad ním do té doby držel ochrannou ruku. Média týž den přinesla zprávu, že prokurátor již požádal o své odvolání.