V Německu vychází první arabsky psaný celostátní list pro uprchlíky

V rohu místnosti Globus, na stole arabsko-německý slovník a v hlavě smělý plán. Skromný byt v kolínském paneláku se stal zázemím pro první celostátní list v arabštině pro uprchlíky. S nápadem přišel 26letý uprchlík ze Sýrie Ramí Ášik. Po prvních vydáních měsíčníku Abváb (Brána) nyní shání možné přispěvatele ze všech koutů Německa.

Ramí Ášik s lednovým číslem Abvábu
Zdroj: Local.de

Ášik a jeho kolegové chtějí bojovat proti stereotypům na Facebooku a šířit osvětu. Čtenářům vysvětlují, co je to karneval, proč je v prvním článku německé ústavy řeč o lidské důstojnosti, a ne například o náboženském vyznání prezidenta. Některé rady jsou zcela praktické – například, kde se má člověk registrovat, když přijde do Německa.

Syrsko-palestinský novinář Ášik je sám uprchlík. Tvrdí, že v Sýrii byl zavřený za to, že pokojně demonstroval proti režimu prezidenta Bašára Asada. Díky stipendiu nadace Heinricha Bölla v roce 2014 mohl přijít do Německa. Nějaký čas dokonce žil v letním domě spisovatele Heinricha Bölla, v němž našli útočiště i další umělci. Sám Ášik mezitím napsal několik knih.

Válka a zkáza jsou pro něj i v novinách stále velká témata. „Němci svůj stát znovu postavili z nuly. Vlastně z minusu,“ říká Ášik. Kdo trochu pochopí, jak Německo funguje, přinese snad jednou své poznatky do své původní vlasti, věří.

Kurzy němčiny pro uprchlíky
Zdroj: ČTK/DPA

List, který žije z reklam, je distribuován všude tam, kde žijí uprchlíci. První číslo vyšlo na konci loňského roku a sponzorovaly ho telekomunikační a peněžní společnosti.

Iniciativa k založení listu vzešla z hospodářské sféry, říká Necati Dutar, který má na starosti marketing měsíčníku. Rostoucí arabskojazyčná komunita je prý zajímavá pro firmy.

Do Německa letos zamíří o polovinu méně uprchlíků, tvrdí odhady

Do Německa by letos mohlo přijít až 500 tisíc migrantů. Podle listu Rheinische Post s tím alespoň počítá německá spolková vláda, která údajně vyzvala Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), aby se připravil na půl milionu nových žádostí o azyl. Německé úřady však tvrdí, že žádný skutečný odhad počtu migrantů pro letošek stanoven nebyl, a ani v tuto chvíli není možné tak učinit.

„Seriózní prognóza teď není možná,“ sdělil BAMF. Úřad sice připustil, že počet 500 tisíc byl několikrát zmíněn, ale pouze v souvislosti s jeho kapacitami, pokud jde o zpracování žádostí o azyl.

Německo je během nynější migrační krize jednou z hlavních zemí, kam směřují běženci mimo jiné z Blízkého východu a severní Afriky. V loňském roce jich do Německa přišlo téměř 1,1 milionu. Během letošního ledna úřady zaregistrovaly dalších více než 90 000 příchozích migrantů. Přes polovinu z 52 tisíc lednových žádostí o azyl podali Syřané, asi 6500 Iráčané a 5000 Afghánci.

Podle Rheinische Post ministr vnitra Thomas de Maiziére nařídil BAMF, aby se letos připravil na 500 tisíc nových žadatelů o azyl. Úřad přitom zatím nestihl rozhodnout o zhruba 770 tisíc starých žádostí. Přibližně 370 tisíc z nich už bylo loni skutečně podáno, ale nestihly se zpracovat. Dalších asi 300 až 400 tisíc migrantů, které úřady loni zaregistrovaly při příjezdu, ale zatím žádost o azyl podat ani nestihlo.