Komáři nakazili virem zika už pět tisíc těhotných Kolumbijek

Virus zika, který se rychle šíří zeměmi Latinské Ameriky, už v Kolumbii nakazil podle tamní vlády přes pět tisíc těhotných žen. Zika zabraňuje vývinu mozku u ještě nenarozených dětí a nejpostiženějšími zeměmi jsou právě Kolumbie a Brazílie. Světová zdravotnická organizace (WHO) vedle toho varovala, že Guillain-Barrého syndrom (GBS), neurologická porucha přičítaná rovněž viru zika, je na vzestupu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru, Surinamu a Venezuele.

Celková čísla nakažených virem zika se v Kolumbii vyšplhala už na 31 555 případů, uvedl to tamní národní zdravotnický ústav. Z toho 5013 případů se týká těhotných žen.

Vir zika přenášený komáry přitom patrně způsobuje mikrocefalii, tedy nedostatečný vývin mozku u novorozeňat. Jen Brazílie nyní zkoumá pravděpodobnou souvislost mezi nákazami zika a více než 4300 podezření na mikrocefalii. Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek informovalo, že souvislost byla prokázána u 41 případů.

Zika se nezastavuje, právě naopak

Kromě toho je s virem zika spojován vzácný Guillain-Barrého syndrom, onemocnění nervové soustavy, projevující se obrnou svalstva. WHO v sobotu informovala, že jeho výskyt je na vzestupu v některých zemích Latinské Ameriky. „V souvislosti s prudkým šířením viru zika hlásily zvýšený počet výskytu GBS Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela,“ oznámila WHO v každotýdenní zprávě o viru zika, který se nyní vyskytuje v 34 zemích, z toho 26 amerických.

„Příčina zvýšení výskytu Guillain-Barrého syndromu v Brazílii, Kolumbii, Salvadoru a Surinamu zůstává neznámá, zvláště když (horečková onemocnění) dengue, chikungunya a vir zika se v obou Amerikách šíří souběžně.“

WHO

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak už byla u tří z 252 případů GBS ve Venezuele.

 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek oznámil, že tři lidé zemřeli v důsledku komplikací spojovaných s virem zika. V zemi je hlášeno 5221 podezření na nákazu.

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, v sobotu v rámci dne boje s virem zika vyslala do terénu na 220 tisíc vojáků, kteří v postižených oblastech obcházejí domy a rozdávají pesticidy a moskytiéry.