Fico: Německo si stěžovalo kvůli pražskému summitu k migraci

Německo si podle slovenského premiéra Roberta Fica stěžovalo ministerstvu zahraničí kvůli mimořádnému summitu zemí V4, na kterém se bude jednat o posílení ochrany hranic na Balkáně. Schůzky se vedle zemí Visegrádské skupiny zúčastní také Makedonie a Bulharsko. Podle Fica by země V4 měly nabídnout náhradní plán ochrany vnějších schengenských hranic, pokud v této záležitosti selže Řecko. Německý magazín Der Spiegel ale píše, že se tím země staví proti plánu kancléřky Merkelové.

Robert Fico
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Německo protestovalo u státního tajemníka ministerstva zahraničních věcí kvůli konání tohoto summitu, prý je třeba hledat jiné cesty. Pokud Řecko jednou nechce chránit (schengenské) hranice, musíme nabídnout jiné varianty,“ řekl Fico na tiskové konferenci v Banské Bystrici po programové konferenci své strany Směr-sociální demokracie. 

Česká vláda prý informace o stížnosti Německa nemá. Kvůli pondělnímu jednání v Praze se však na státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu v pátek obrátil německý velvyslanec. Zajímaly ho prý cíle a obsah summitu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) však nevnímá německé dotazy jako stížnost, ale jako vysvětlování nejasností a hledání společného přístupu.

Záložní plán: Posunout střeženou hranici na sever 

Možnost vytvoření tzv. záložního hraničního systému v souvislosti s ochranou schengenských hranic před přílivem migrantů zmiňoval již dříve český premiér Bohuslav Sobotka. O tomto plánu hovořil předseda české vlády s Ficem během své lednové návštěvy Bratislavy. Slovenský premiér tehdy záměr svého českého kolegy podpořil.

 

Fico v sobotu zopakoval svůj názor, že Řecko selhává v ochraně vnějších hranic schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. „Chceme, aby vznikla shoda mezi zeměmi V4, že když nefunguje Řecko, a ono skutečně nefunguje, tak je výhodnější investovat peníze do ochrany hranice, která odděluje Řecko od Makedonie, Bulharska a od dalších zemí na dané linii,“ řekl.

Spiegel: Země V4 jdou proti plánům Merkelové 

Podle německého magazínu Der Spiegel se země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák ale tvrzení magazínu odmítl. „Dokud chybí společná evropská strategie, tak je legitimní, že státy na balkánské trase chrání své hranice. S tím jim pomůžeme,“ řekl Lajčák časopisu. Dodal, že by bylo špatné přenechat Turecku řešení problémů Evropy.

Podle týdeníku je základem plánu Merkelové to, že EU každoročně vyzvedne z Turecka 200 až 300 tisíc běženců, kteří budou následně rozděleni mezi evropské země při zohlednění jejich velikosti a hospodářské výkonnosti. Všechny ostatní uprchlíky, které by se podařilo zachytit v Egejském moři, by pak EU vracela do Turecka.

S uzavřením balkánské cesty, jak ji prosazují země V4, prý Merkelová nesouhlasí, protože se obává, že by desítky tisíc běženců uvízly v Řecku, což by v zemi vyvolalo chaos. Navíc by mohli běženci začít hledat novou cestu do Německa přes Albánii a Itálii, takže by uzavření makedonské hranice žádoucí výsledek nakonec nepřineslo.