Americký systém voleb nahrává Clintonové. Prohrává, přesto má víc hlasů

Hillary Clintonová má zatím mnohem větší podporu u skupiny tzv. superdelegátů, kteří budou v rámci letního sjezdu demokratů hlasovat o nominantovi bez ohledu na výsledky z jednotlivých států.  Sanderse zatím hodlá podpořit jen necelá desítka z více než 700 superdelegátů. To vyvolává kontroverze, neboť takový poměr zatím neodráží výsledek dílčích stranických hlasování.

Superdelegáty jmenuje Demokratická strana z řad poslanců, senátorů, guvernérů, stranických funkcionářů a dalších osobností. Tito lidé pak na nominačním sjezdu hlasují podle vlastního uvážení, nejsou ničím vázáni a je na uchazečích o kandidaturu, zda je k vyslovení podpory přesvědčí.

O oficiálním demokratickém kandidátovi zatím rozhodovaly dva americké státy. Sanders v Iowě s Clintonovou jen těsně prohrál a tento týden bývalou ministryni zahraničí USA v New Hampshire na hlavu porazil; přesto v celkovém počtu získaných delegátů zaostává. V obou státech Clintonová podle propočtu agentury AP shromáždila 44 a Sanders 36 delegátů, a to včetně superdelegátů. Pokud se vezme v úvahu i počet superdelegátů z ostatních amerických států, kteří již svou podporu ohlásili, je Clintonová s více než 390 delegáty a superdelegáty ve výrazném vedení.

Komplikovanost amerických prezidentských voleb ukazuje příklad z New Hampshire, kde oba demokratičtí kandidáti mají shodně 15 delegátů, ačkoli Sanders zde zvítězil s náskokem více než 20 procentních bodů. Za nesouladem stojí místní superdelegáti, kteří podporují Clintonovou.

  • Během klání o stranickou prezidentskou nominaci soupeří Sanders s Clintonovou o celkem 4763 delegátských hlasů, z nichž 712 patří superdelegátům.

Vlivná politická organizace MoveOn.org, která podporuje Sanderse, kritizuje praxi superdelegátů jako znevažování vůle lidu. Ve středu zveřejnila petici, ve které vyzývá superdelegáty, aby podpořili ty kandidáty, které si voliči sami vyberou.

„Nepřipustíme, aby vedení Demokratické strany rozhodlo o výsledku těchto voleb. O stranické nominaci rozhodnou demokratičtí voliči,“ prohlásil podle deníku Politico šéf organizace Ilya Sheyman. „Samozřejmě není problém, když superdelegáti podpoří jakéhokoli kandidáta, ale až přijde hlasování o nominaci, superdelegáti se musí postavit za voliče a respektovat výsledky primárek a stranických shromáždění. Stranická základna zkrátka nebude tolerovat nedemokratické snahy superdelegátů zmařit vůli lidu,“ dodal.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum