Bude ze Zeebrugge druhé Calais? Migranti se zkoušejí dostat do Británie přes Belgii

Do Belgie přicházejí z Francie stovky běženců, kteří se neúspěšně snažili dostat přes přístavy do Británie. Jen za poslední měsíce belgická policie pozatýkala přes tisíc lidí a jejich příval neustává. Jejich cílem je dostat se přes přístav Zeebrugge do jednoho z kamionů mířících na trajekt, kudy pro ně vede cesta na vysněné ostrovy. Proti migraci a údajné islamizaci Evropy se budou v sobotu v několika evropských městech včetně Prahy konat protesty.

Migranti v belgickém Zeebrugge
Zdroj: ČT24

Uprchlíci přijíždějí do Zeebrugge autobusy, které pendlují zdarma pro turisty mezi Francií a Belgií. O azyl tu ale žádat nechtějí, přestože by tím automaticky získali nárok na jídlo, sprchu a teplo. Dobrovolníci sem přinášejí migrantům jídlo a nabíjejí telefony, bez nichž by neměli spojení s rodinou ani mapy a rady, kudy jít.

Belgická vláda ale vzkázala, že žádné nové Calais z belgických dun nedopustí, a proti uprchlíkům rozjela policejní akci. Nasadila vrtulníky a posílila policejní hlídky, migrantů ale neubývá. „Já osobně také nechci, aby tady v Zeebrugge vyrostlo druhé Calais. Je to turistická pláž. Ale pomáhám uprchlíkům – dávám jim jíst a pít, protože nemají nic. Spí na ulici, u kostela. Je jich asi 30. Říkám jim, že pokud chtějí střechu nad hlavou, teplo, sprchu a jídlo, musí jít do Bruselu,“ popisuje dobrovolník Didier Franckx.

Video Horizont ČT24
video

Belgie zažívá nový uprchlický fenomén

Přístav Zeebrugge je předměstím turistické perly Vlámska: Město Bruggy je na seznamu památek UNESCO a platí za Benátky severu. Jeho socialistický starosta Renaat Landuyt se zlobí a od policie čeká, že bude v akcích pokračovat: „Není to legální migrace. Dělají to ilegálně. Usilují o to, aby se dostali na loď nebo na kontejner. Zároveň hledají místo, kde by se mohli usadit. My – z belgické strany – říkáme ne. Pokud se o to pokusíte, my vás zatkneme.“

Přísnost žádá starosta i od přístavního kněze. Nesmí se už prý opakovat jeho předchozí gesto, kdy desítky běženců ubytoval před mrazem v kostele, který patří městu. Teď se tam nesmějí ohřát ani v předsíni. „Řekl jsem, že otevřu kostel na noc, dokud nepřestane mrznout. Bylo tu nejdřív 10 až 15 lidí, po třech dnech až 80!  To se nedalo zvládnout v kostele bez sprchy,“ přibližuje kněz Fernard Maréchal. Vysvětlil běžencům, že nesmějí v zemi být nezákonně, a ať požádají legálně o azyl. Oni ale do jednoho odmítli.

„Všichni chtějí jen Anglii, Anglii, Anglii. Objasnil jsem jim, že Anglie není žádný ráj na zemi. Vysvětlil jsem, že naše pomoc má také své hranice,“ dodává Maréchal. On a jeho sousedé jsou ale důkazem toho, jak se pere rozum a pravidla se srdcem a soucitem. Běžence, kteří jsou každým dnem špinavější a zoufalejší, nechat na ulici bez jídla a pití prostě nemohou.

Francie zakázala demonstrovat v Calais

Francouzské úřady zakázaly veškeré demonstrace, které by mohly narušit veřejný pořádek v Calais, kde chtělo v sobotu protestovat proti imigrantům hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). V zemi platí kvůli teroristické hrozbě výjimečný stav, který posiluje pravomoci úřadů.

Francouzská odnož krajně pravicového hnutí Pegida, které vzniklo na podzim 2014 v Německu, sdělila v souladu s platnými předpisy v minulých dnech úřadům regionu Pas-de-Calais, že chce 6. února demonstrovat v Calais, kde se již udála řada incidentů a násilností kolem tisíců přistěhovalců, kteří se snaží dostat do Británie.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve zdůraznil, že je odhodlaný proti nelegálnímu přistěhovalectví v Calais bojovat. Varoval, že budou ihned vyhoštěni ze země všichni imigranti, které z nějakého důvodu zadrží policie a kteří nebudou splňovat podmínky pro azyl ve Francii. Nařídil také policistům, aby kontrolovali všechny osoby, které vstupují či odcházejí z tábora běženců u Calais. Upřesnil, že zatímco na podzim bylo v táboře na 6000 migrantů, nyní je jich tam 3800. Bez dalšího upřesnění dodal, že tábor by měl být jednou zcela zrušen.

Zakázaná demonstrace v Calais měla být součástí sobotní série obdobných protestů proti islamizaci, migraci či Evropské unii, která se má uskutečnit v řadě evropských zemí – mimo jiné i v Česku.

/*json*/{"map":{"lat":51.28663807672175,"lng":2.5177701122557883,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.325248402895646,"lng":3.2159042358398438,"type":"1","description":"Zeebrugge"},{"lat":50.96102169348479,"lng":1.86767578125,"type":"1","description":"Calais"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Drážďany v sobotu čekají 25 000 demonstrantů z obou táborů

Německá policie očekává, že se v sobotu na demonstraci hnutí Pegida sejde v Drážďanech na 15 000 lidí, v plánu je také řada protidemonstrací s asi 10 000 předpokládanými účastníky. Úřady se obávají možných násilností, na bezpečnost bude dohlížet asi tisícovka policistů.

Policie má informace o tom, že do saské metropole se chystají přívrženci krajní pravice, na sobotu se mobilizují i levicoví extrémisté.

Tisícovka policistů je ale podle některých málo. Například loni v říjnu dohlížel na výroční demonstraci Pegidy takřka dvojnásobný počet policistů. Saský ministr vnitra Markus Ulbig uvedl, že policejní kapacity jsou v celém Německu omezené, proto je nutné vycházet z reality. V této souvislosti zmínil karneval v Porýní, který na sebe váže značný počet policejních sil, neboť se letos koná za zpřísněných bezpečnostních podmínek.

Migranti v belgickém Zeebrugge
Zdroj: ČT24