Castro utužuje v Paříži vztahy. Hollande by Kubu rád viděl zpět na mezinárodní scéně

Kubánský prezident Raúl Castro přijel na návštěvu Francie. Jedná se o jeho první oficiální cestu do některé ze zemí Evropské unie od jeho nástupu do čela komunistického režimu na Kubě v roce 2006. Castrovo dvoudenní jednání v Paříži tak stvrzuje normalizaci vztahů mezi Havanou a EU. Francouzský prezident Francois Hollande se vyjádřil pro plný návrat Kuby do mezinárodního společenství.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Castro je na návštěvě Francie

Čtyřiaosmdesátiletého kubánského lídra uvítali představitelé Francie u Vítězného oblouku s vojenskými poctami vyhrazenými hlavám států. Castro pak v doprovodu republikánské stráže na koních odjel po třídě Champs-Elysées na jednání s Hollandem.

Nejvyšší francouzský představitel po setkání prohlásil, že je pro odvolání amerického embarga proti Kubě, jak řekl už loni. Embargo přitom označil za pozůstatek studené války a řekl, že karibský ostrov má získat zpět své pevné místo v mezinárodním společenství. Krátce poté, co delegace obou zemí podepsaly tucet především ekonomických bilaterálních smluv, se vyjádřil pro posilování vzájemné spolupráce.

Castro při společném vystoupení s Hollandem před novináři ocenil vstřícnost Francie, která by se podle něj měla zapojit především do sociálních a ekonomických programů na Kubě. Před kamerami tlumočil pozdrav „všem obyvatelům Francie od kubánského lidu“.

Podle zpravodajské stanice France24 Hollande a Castro při setkání v Elysejském paláci hovořili také o lidských právech, která podle Západu Havana porušuje. Dohodli se prý ale, že se k tomu v rámci oficiální návštěvy veřejně nevyjádří.

Francouzský prezident byl na Kubě loni v květnu a stal se tak první hlavou západního státu, která vstoupila na kubánskou půdu od vítězství tamní revoluce v roce 1959. V Havaně se setkal s Raúlem Castrem i jeho bratrem Fidelem Castrem, který ostrovu vládl více než padesát let.

V úterý se v Paříži Raúl Castro setká s francouzským premiérem Manuelem Vallsem, předsedy obou komor parlamentu a se starostkou francouzské metropole.

Jednání provází snaha o normalizaci vztahů

Oficiální vztahy mezi Západem a Havanou se začínají od roku 2013 postupně normalizovat. Minulý rok například Washington a Havana obnovily diplomatické styky, které byly přerušeny v roce 1961. USA také začaly uvolňovat hospodářské embargo vůči komunistickému režimu.

Evropská unie jedná o normalizaci vztahů s Kubou od začátku roku 2014. Uvažuje o dohodě, která by měla podpořit dialog mezi Unií a Kubou v otázkách, jako jsou lidská práva, svoboda slova či klimatické změny. Právě Castrovo dvoudenní jednání v Paříži snahy o normalizaci vztahů podle agentury AFP stvrzuje.