Smyšlené úmrtí Syřana v Německu. Zprávu šířil dobrovolník

Značné pobouření vyvolal v Německu případ smyšleného úmrtí Syřana v Berlíně. Nepotvrzenou zprávu začal šířit jeden z dobrovolníků, jeho motivace ale zatím není známá. Pohoršení kromě politiků a veřejnosti vyjádřila také humanitární organizace, které muž považovaný za dlouhodobě spolehlivého pomáhal.

 „Jeho motivaci neznáme a nechceme ji ani komentovat,“ uvedl v prohlášení dobrovolnický spolek Moabit hilft, v jehož řadách zmíněný pomocník působil. Ten na internetu zveřejnil informaci o tom, že jistý 24letý Syřan v noci na středu zemřel po zástavě srdce poté, co onemocněl při několikadenním čekání na registraci.

Zprávu o úmrtí ještě ve středu dopoledne dobrovolnický spolek potvrdil, později během dne však vyjádřil pochybnosti, zda se případ skutečně stal. Večer pak policie, která žádný záznam o mrtvém neměla, oznámila, že dobrovolník si vše vymyslel.

Pomocníka, který si smrt Syřana vymyslel, média identifikovala jako jistého Dirka V. Novináři se ho během středy snažili kontaktoval, telefon měl ale vypnutý a ve svém berlínském bytě se uzamkl a nikomu neotevíral. I policie musela podle portálu listu Die Welt zvonit opakovaně, když ho chtěla předvést k výslechu. 

Německá policie zatím vyšetřuje 19 podezření na radikály mezi běženci

Německá policie dosud obdržela 244 tipů na migranty, kteří mohli být v minulosti zapojeni do terorismu. Podle Spolkového kriminálního úřadu bylo zatím zahájeno vyšetřování v 19 případech. Do Německa loni přišlo 1,1 milionu běženců a bezpečnostní úřady už tehdy vyjádřily obavy, že by mezi příchozími mohli být i teroristé.

Většinou se prý však jedná o záměnu osob, někdy je to snaha o cílenou diskreditaci. Úřad však ujistil, že všechna udání prověřuje, a pokud jsou podezření hodnověrná, zahájí vyšetřování.

 

Spolkový úřad také oznámil, že i přes stále se zvyšující počet imigrantů v Německu roste počet trestných činů, kterých se uprchlíci dopustili, jen zvolna. Zhruba dvě třetiny ze spáchaných trestných činů tvoří krádeže a falšování dokumentů. Podíl sexuálních trestných činů je nižší než jedno procento.

Obavy z kriminality ze strany uprchlíků vyvolaly i silvestrovské incidenty v několika městech, kde skupiny mladých mužů sexuálně napadaly a okrádaly ženy. Podle předběžných závěrů policejního vyšetřování byli pachatelé zejména severoafrického původu. Polovinu z tří desítek dosud zjištěných podezřelých v Kolíně nad Rýnem tvoří žadatelé o azyl.