Brazílie před karnevalem v Riu prohrává boj s virem zika, nasadí statisíce vojáků

Brazilská vláda už oznámila, že nasadí 220 tisíc vojáků, kteří by měli radit místním, jak se chránit a zabránit množení komárů, kteří přenášejí virus zika. Nemoc způsobuje nedostatečný vývoj mozku u plodu. V Brazílii jsou takových případů skoro čtyři tisíce. Panika roste v Riu de Janeiro, kam se mají za pár dnů sjet davy kvůli tradičnímu karnevalu.

Brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Castro prohlásil, že země dosud v boji proti viru prohrává. Podle něj jde o jednu z největších zdravotních krizí v historii Brazílie. Vojáci mají od 13. února chodit dům od domu a rozdávat lidem letáky a radit jim, jak vymýtit semeniště komárů a jak se chránit.

Komár - „veřejný nepřítel číslo jedna“ 

Ziku přenáší komár Aedes aegypti, který je mimo jiné přenašečem horečky dengue nebo žluté zimnice. Castro ho označil za „veřejného nepřítele číslo jedna“. „V loňském roce jsme měli nejvyšší počet případů dengue v dějinách Brazílie,“ upozornil Castro.

Pouhých deset dnů přitom zbývá do slavného karnevalu v Riu de Janeiro a ve městě pomalu roste psychóza. Ačkoli úřady slíbily, že se pokusí zastavit množení komárů, podle epidemiologa Roberta Medronhoa z místní univerzity je jich v Brazílii stále mnoho.

Je to podle něj dáno divokou urbanizací a nepříliš účinnými sanitárními programy. „Je velice těžké kontrolovat výskyt komára druhu Aedes aegypti v Riu, když třetina populace žije ve favelách s mnoha ohnisky množení, jako jsou stojaté vody,“ řekl Medronho agentuře AFP.

„Během karnevalu, který se koná v létě a kdy do města dorazí velké množství lidí, je riziko nákazy virem zika reálné,“ dodal Medronho.

Video Primářka Roháčová: Virus Zika je známý už desítky let
video

Primářka Roháčová: Virus Zika je známý už desítky let

Nakažené hlásí zatím 21 států. Symptomy viru zika zahrnují mírnou horečku, zánět spojivek a bolest hlavy - projevuje se tedy jako běžná chřipka. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus se bude šířit po americkém kontinentě, s výjimkou Kanady a Chile.

Některá velvyslanectví, jako britské nebo francouzské, na hrozící nebezpečí upozornila své sportovce a státní příslušníky žijící v Brazílii, Spojené státy doporučily těhotným ženám, aby necestovaly do Latinské Ameriky.