Akademickým výkonem k nižšímu výkonu trestu. Rumunské vězeňství doplácí na dobrý úmysl

Netradiční vězeňskou korupci řeší úřady v Rumunsku. Problém je zapeklitější v tom, že odsouzenci vlastně jen legálně využívají to, co jim zákon uvolňuje. Úplatky se v tamních věznicích nenabalují na obchod s drogami, steroidy nebo zbraněmi, ale na – poněkud specifickou – akademickou činnost.

Video Horizont: Vědeckou publikací ke snížení trestu
video

Horizont: Vědeckou publikací ke snížení trestu

Právě ve vězeňských celách probíhají závody v sepisování vědeckých prací. Podle tamního zákona lze totiž za každý takový text odečíst z trestu až 30 dní. Vzdělanci tak prý mohou za mřížemi smysluplně trávit čas. „Vše, co můžete jako intelektuál dostat, je právo na psaní knih a nárok na odečet třiceti dní z trestu jako odměnu za svou kvalifikaci,“ říká učitel žurnalistiky a bývalý vězeň Sorin Rosca Stanescu.

Kličku v zákoně z dob komunismu ale využívají hlavně vlivní podnikatelé – a někteří už zpětně přiznali, že ne každá akademická vstupenka k menšímu trestu je jejich vlastní výtvor.

Úplatkářství tak roste a víc než 200stránkové spisy někdy teoreticky vznikají i za sedm hodin. Protikorupčním expertům se nezdá ani fakt, že tyto práce vznikají bez přístupu chovanců k odborné literatuře. Cely navíc nejsou pro psaní přizpůsobené.

Ministerstvo spravedlnosti proto nyní plánuje zákon zrušit. Podle nové legislativy by psaní knih bylo na stejné úrovni jako malování nebo divadlo a spolu by tvořily balík polehčujících okolností.

„Tento návrh znamená, že ti, co chtějí, tak samozřejmě mohou psát knihy. Jejich vědecká práce už jim ale nezaručí zkrácení trestu o třicet dní za každý napsaný titul,“ uvádí ministryně Raluca Prunová. Loni přitom podobných vězeňských děl vyšlo v porovnání s předchozím rokem skoro čtyřikrát tolik.