Čtyři roky po masakru Utöya znovu ožívá

Poprvé od řádění pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika se na norský ostrov Utöya vrací účastníci letního tábora mládežnického křídla vládní Strany práce (AUF). Breivik na ostrově 22. července 2011 postřílel 69 lidí.
Účastníci tábora na ostrově Utöya
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vegard Wivestad

Jedna z organizátorek uvedla, že nedopustí, aby „ten černý den zastínil vše hezké“. Tábor bude oficiálně zahájen v pátek a přihlásilo se na něj 1000 lidí.

Čekají je semináře o politice, ostrov navštíví i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který v době Breivikova masakru stál v čele norské vlády.

„Tento letní tábor chceme využít i k tomu, abychom se podívali za hranice naší země. Mezinárodní solidarita byla vždycky klíčovým elementem našeho hnutí, teď možná víc než kdy dřív,“ říká lídr mládežnického křídla vládní Strany práce Mani Hussaini.

/*json*/{"map":{"lat":60.023648396482656,"lng":10.250917578063973,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Osm lidských životů si 22. července 2011 vyžádal první Breivikův útok ve vládní čtvrti v centru Osla, kde vybuchla bomba, kterou nastražil v autě. Pak se tento pravicový extremista v převlečení za policistu vydal na Utöyu, kde v té době bylo asi 600 mladých lidí. Před třemi lety byl Breivik odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

Video Na Utöyu se vrací levicová mládež
video

Na Utöyu se vrací levicová mládež