Bloomberg jako soupeř? To bych bral, říká Trump o možné kandidatuře svého přítele

Republikánský favorit na úřad prezidenta Spojených států Donald Trump by uvítal kandidaturu bývalého newyorského starosty a mediálního magnáta Michaela Bloomberga. Trump je přesvědčen, že by v takovém souboji zvítězil, píše list The Wall Street Journal. Bloomberg zvažuje, že do prezidentského souboje vstoupí jako nezávislý, oficiální rozhodnutí se očekává do března.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Jim Young

„Byl bych velmi rád, kdyby Michael Bloomberg kandidoval,“ řekl Trump v rozhovoru se stanicí NBC. „Chtěl bych to klání. Myslím, že bych si proti němu vedl velmi dobře,“ prohlásil. Dodal, že s Bloombergem se přátelí roky. „Upřímně, nevím, zda jsme stále ještě přáteli,“ uvedl.

Bloomberg je podle The New York Times znepokojen převahou Trumpa mezi republikány, přehmaty demokratky Hillary Clintonové a vzestupem její rivala senátora Bernieho Sanderse. Bloomberg proto údajně instruoval své poradce, aby připravili plány pro kampaň před prezidentskými volbami letos v listopadu.

Zatímco Trump by uvítal silného protikandidáta, jakým by nezávislý Bloomberg zřejmě byl, Sanders se vyjádřil značně vyhýbavěji. Bylo by podle něj zajímavé, kdyby se o úřad v Bílém domě ucházeli dva miliardáři, tedy Bloomberg a realitní magnát Trump.

Sanders: Není to americká demokracie, ale oligarchie

„Vypovídalo by to o tom, o čem hovořím dlouho, a to, že tato země míří od demokracie k oligarchii, když miliardáři jsou těmi, kdo kontrolují náš politický život,“ řekl Sanders. „To není to, o čem by podle mého měla americká demokracie být,“ řekl o možném souboji dvou miliardářů. „Pokud k tomu dojde, jsem přesvědčen, že my zvítězíme,“ dodal.

Clintonová, která je podle průzkumů demokratickou favoritkou, se možného vstupu Bloomberga do voleb neobává. „Z toho, co napsal, jsem vyvodila, že když nezískám nominaci, tak by o tom (kandidatuře) uvažoval,“ řekla. „Takže mu to usnadním a nominaci získám,“ dodala s tím, že tak Bloomberg kandidovat nemusí.

Bloomberg byl do roku 2007 republikán, od té doby je nezávislý. Má těsné vazby na Wall Street a v posledních letech investuje miliony do kampaní za větší kontrolu zbraní a za právo na potrat, což by mohlo odradit levicové i pravicové voliče, uvedly The New York Times. Bývalý newyorský starosta je ale údajně přesvědčen, že získá voliče nadstranickou vizí zaměřenou na výsledky.