Tisíce Poláků demonstrovaly proti vládě, bojí se ohrožení demokracie

V Polsku se protestuje proti krokům konzervativní vlády. Do ulic Varšavy a desítek dalších měst vyrazily tisíce obyvatel. Pod heslem „Na obranu tvojí svobody“ dali účastníci kabinetu najevo, že považují nové zákony o veřejnoprávních médiích či státních orgánech za ohrožení
demokratického systému.

Poláci kritizují počínání konzervativní vlády 

Zdroj: ČTK/PAP

Televizní stanice TVN24 referovala o tom, že se v polské metropoli sešlo několik tisíc lidí, kteří se centrem města vydali k prezidentskému paláci. Účastníci demonstrace měli na oblečení připnuté placky s nápisy „Občan druhé kategorie“ či „Nižší sorta“ na znamení toho, jak je Polsko po nástupu vlády katolicko-nacionální strany Právo a spravedlnost rozděleno na dva nesmiřitelné tábory.

„Parlamentní většina má právo měnit zemi, uskutečňovat předvolební sliby, svoje programy, měnit politiku, ale nemá právo měnit základ demokratického zřízení,“ prohlásil na úvod varšavské demonstrace Mateusz Kijowski, lídr pořádající organizace Výbor pro obranu demokracie.

 

Demonstrace za účasti stovek lidí odpoledne začaly rovněž v Krakově, Gdaňsku, Lodži či Katovicích.

Ohrožení demokracie? Výhrady má i EU

Vláda podle něho nedávno přijatými normami útočí na nezávislost institucí, které jsou zásadní pro dohled nad demokratickým zřízením: ústavní soud či veřejnoprávní média. Novela zákona o policii zase prý nepřijatelně zvýšila pravomoci bezpečnostních složek v otázce nahlížení do soukromí Poláků.

Vláda na kritiku svých oponentů reaguje opakovaně odmítavě a tvrdí, že kritizované zákony nemají omezovat demokracii, ale usnadnit prosazení potřebných změn v zemi po osmi letech
středopravé vlády liberální Občanské platformy. Polský kabinet přitom krizitují i v Bruselu či Berlíně. 

Evropská komise proti Varšavě zahájila bezprecedentní proceduru sledování stavu právního státu v zemi, což teoreticky může vyvrcholit rozhodnutím členských zemí Evropské unie pozastavit Polsku hlasovací práva v Unii. K tomu je však potřeba jednomyslného souhlasu a například maďarský premiér Viktor Orbán už se vyjádřil, že takový krok nepodpoří.