Vítejte v paláci. Díky Googlu si mohou lidé prohlédnout královniny komnaty i z domova

 Buckinghamský palác pustil do svých komnat tým Googlu, který v rámci svého projektu The Google Expeditions spolupracuje se školami a vytváří pro ně výukové programy. Studenti (a potažmo kdokoliv jiný na světě) se může z pohodlí domova vydat na expedici na Velký bariérový útes, do pralesa na Borneu či na horu Fuji. Stačí jen aplikace na tabletu či chytrém telefonu nebo klasické Google mapy.

Buckinghamský palác
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

V případě Buckinghamského paláce byla vytvořena virtuální prohlídka, kterou může návštěvník absolvovat na YouTube nebo přes aplikaci ve svém telefonu.

Cesta sídlem britské královny začíná pod Hlavním schodištěm (Grand Staircase), kde se virtuálního návštěvníka ujímají průvodci. Ti pak hostovi dělají společnost po celou dobu jeho prohlídky. Popisují prostory, které se před nimi objevují a nevynechávají ani zajímavý nábytek či významná umělecká díla na stěnách.

Záběr z virtuální prohlídky Buckinghamského paláce
Zdroj: YouTube

Tým Googlu pořizoval záběry v paláci s použitím 16 kamer na kruhovém stativu, přičemž každá kamera snímala jiný snímek. Ty byly následně sestříhány dohromady, čímž vznikly panoramatické záběry umožňující prohlédnout si komnaty ze všech směrů, z každého úhlu – prostě jako by návštěvník stál přímo uvnitř.

Již dříve bylo možné Buckinghamský palác navštívit prostřednictvím webu, šlo ale jen o fotografickou prohlídku. I Bílý dům v minulosti poskytl komentovanou prohlídku, nebyla ale virtuální.