K syrskému městu Madájá, kde lidé umírají hlady, dorazil konvoj s pomocí

K obléhanému syrskému městu Madájá dorazil humanitární konvoj. Místo, kde živoří až 40 tisíc lidí, se v posledních dnech stalo symbolem utrpení uprostřed syrského konfliktu.

Video Události
video

Události: Do syrské Madáji dorazila potravinová pomoc

Konvoj asi čtyřiceti nákladních vozidel s potravinami a léky, který dopoledne vyjel z Damašku, je podle Mezinárodního výboru Červeného kříže u hranic města Madájá. Do centra se dostane ale nejdřív odpoledne, protože musí projet zhruba dvacítkou kontrolních stanovišť.

Madájá se ocitla na frontové linii mezi vládní armádou a opozicí. Místní se podle svědectví reportérů živí už jen trávou nebo listím a pijí okořeněnou vodu. „Poslední týden omdlelo hlady skoro 200 až 300 pacientů. Každý den zemřou na podvýživu dva nebo tři lidé. Je to katastrofa,“ zmiňuje místní lékař Cháled.

O vyhlášení lokálního příměří se vyjednávalo řadu měsíců. „Situace je výjimečně vážná,“ prohlásil v pátek v Ženevě mluvčí UNICEF Christophe Boulierac. Podle syrských ochránců lidských práv za více než 170 dní obléhání v Madáji zemřelo hlady 39 lidí.

Video Horizont ČT24
video

Život ve městě na válečné frontě

Povstalci loni na jaře obsadili velké části území na severozápadě Sýrie včetně dvou šíitských enkláv Fúa a Kafrajá v provincii Idlib. K šíitské sektě alávitů patří celé syrské vedení. Armáda v odvetě obklíčila Madáju a sousední Zabadání, které bývalo v minulosti jedním z center protiasadovské opozice. Obě tyto lokality leží poblíž hranice s Libanonem v governorátu Damašek. Šíitské hnutí Hizballáh pomohlo vládním jednotkám Madáju dobýt a odříznout od světa.

Humanitární konvoj mířící do Madáji
Zdroj: REUTERS
Autor: Omar Sanadiki

Obvinění, že chtějí vesnici nechat vyhladovět, přívrženci Hizballáhu odmítají. Tvrdí, že za situaci mohou místní povstalci, kteří poslední dodávku humanitární pomoci v říjnu zabavili. Nyní kilo rýže prodávají v přepočtu za víc než 6 tisíc korun.

Sílícímu tlaku Syřanů, lidsko-právních organizací, OSN a Evropské unie nakonec syrská vláda podlehla – do Madáje povolila vjezd kamiónům s humanitární pomocí.

Lokální příměří má umožnit vzájemnou evakuaci lidí z obléhaných míst. Dosud se podařilo dohodnout pouze evakuaci raněných a dále jednu humanitární pomoc. Konvoje se loni v říjnu rozjely do všech čtyř měst, avšak po několika dnech bylo zásobování zastaveno.

/*json*/{"map":{"lat":33.58027703265114,"lng":36.186177116394,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":33.694637550483186,"lng":36.10450744628906,"type":"5","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/