Bloomberg prezidentem USA? Prý zvažuje kandidaturu a objednal si průzkum šancí

Bývalý newyorský starosta a mediální magnát Michael Bloomberg prý zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta. Alespoň si objednal průzkum, jaké by měl šance v souboji o Bílý dům jako třetí kandidát proti Hillary Clintonové a Donaldu Trumpovi jako uchazečům za demokraty a republikány, uvedla televize CNN s odvoláním na zdroj blízký bývalému starostovi.

Michael Bloomberg
Zdroj: Reuters Autor: Stephane Mahe

Právě raketový vzestup politického nováčka Trumpa během uplynulého půl roku mohl podle zdroje CNN inspirovat Bloomberga. Zjištění z průzkumu však nejsou známa.

O údajných Bloombergových ambicích se hovoří delší dobu. Býval dlouho demokratem, než v boji o křeslo newyorského starosty v roce 2001 přešel k republikánům, ale o třetí mandát se ucházel jako nezávislý kandidát a celostátně zůstává uznávaným politikem. Průzkum ohledně svých šancí jako nezávislého uchazeče si objednával už v roce 2008, ale vyčkával, než nakonec podpořil prezidenta Baracka Obamu v snaze o znovuzvolení.

Loni list The New York Post psal o údajné snaze demokratů vysondovat u Bloomberga, zda by měl zájem o nominaci. Později si však rozhněval konzervativce snahou o větší kontrolu zbraní a střelecké sdružení National Rifle Association jej nařklo, že využívá svého osobního bohatství k tomu, aby připravil lidi o jejich práva a svobody.

Bloomberg byl starostou New Yorku v letech 2002 až 2013. Kromě toho šéfuje globální informační agentuře Bloomberg LP, kterou založil.