Mexické úřady dopadly narkobarona "Prcka"

Mexické úřady zatkly nejhledanějšího drogového bosse Joaquína Guzmána, známého pod přezdívkou Prcek. Guzmán, který patří mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, uprchl z vězení tunelem krátce poté, co o jeho vydání požádaly USA, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz.

Joaquín Guzmán
Zdroj: REUTERS Autor: PGR - Attorney General's Office

„Mise splněna: máme ho. Chci informovat Mexičany, že Joaquín Guzmán Loera byl zadržen,“ napsal na svém twitterovém účtu mexický prezident Enrique Nieto. 

 

Jedenašedesátiletý Guzmán (podle některých zdrojů je mu 58), jehož drogový kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA, utekl loni 11. července jeden a půl kilometru dlouhým tunelem, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích.

Tunelem projel na motorce připevněné ke kolejnici, poté zamířil do státu Querétaro, kde na něj čekal pilot. Ten ho odvezl na sever do jeho rodného státu Sinaloa. Tam byl také nyní ve městě Los Mochis zadržen.

Ve vězení už je také řada lidí, včetně zaměstnanců věznice, kteří Guzmánovi k útěku pomohli, včetně pilota či jeho švagra, jenž dohlížel na hloubení tunelu.

Video Prcek Guzmán zadržen
video

Prcek Guzmán zadržen

Guzmán, který má přezdívku El Chapo (prcek) kvůli své výšce 168 centimetrů, byl v Mexiku odsouzen již v 90. letech ke dvaceti letům za vraždu a obchod s drogami. Už v lednu 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo z prádelny. Tehdy byl na útěku 13 let, než byl dopaden v únoru 2014. 

Budova, do které vedl tunel z vězení Altiplano
Zdroj: REUTERS
Autor: Edgard Garrido