Německo Syřanům od Nového roku znesnadní cestu k azylu

Německo od 1. ledna zpřísní prověřování žadatelů o azyl ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Až dosud pro ně platily zjednodušené podmínky, o jejich narovnání se ve Spolkové republice mluvilo dlouhodobě. V praxi to bude znamenat, že všichni uchazeči o azylový status budou v Německu muset podstoupit stejné osobní pohovory.

Uprchlíci v Německu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Matthias Schrader

„Toto opatření bude platné od 1. ledna a bude se vztahovat na všechny národnosti,“ uvedlo ve svém prohlášení spolkové ministerstvo vnitra. Německé úřady tak opět od všech žadatelů o azyl budou chtít znát podrobnosti o jejich minulosti, vzdělání či cestě, kterou do Německa podnikli.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) předpokládá, že toto opatření výrazně zpomalí zpracování azylových žádostí. Dosud mohli Syřané spolu s Iráčany a Eritrejci spoléhat na to, že azyl díky mírnějšímu přístupu vlády dostanou v podstatě automaticky.

Podmínky se zpřísňují kvůli bezpečnosti

Důvodem ohlášené azylové změny jsou otázky bezpečnosti. Radikální hnutí Islámský stát, které ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku, totiž ukořistilo desítky tisíc syrských pasů, což může teroristům usnadnit pronikání do Evropy. Před tímto rizikem varuje i německá policie nebo evropská agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex.

Německo je hlavní cílovou zemí, kam běženci míří. Do země jich letos přišlo přes jeden milion. List Sächsische Zeitung s odvoláním na oficiálně nezveřejněné vládní údaje ve středu informoval, že v Německu bude v končícím roce nově zaregistrováno dohromady kolem 1 090 000 uprchlíků.

Zprávu o zpřísnění německé azylové politiky původně přinesl bulvární deník Bild a přišel s ní ve stejnou chvíli, kdy německá média začala citovat projev kancléřky Angely Merkelové, který zazní v předvečer Nového roku. V něm vyzývá k jednotě německé společnosti – a přistěhovalectví označuje za šanci pro Německo, protože může zemi společensky a hospodářsky obohatit.